Проект – SEP-210166077 „Региони на устойчивите обществени поръчки“ (SPP Regions)
Финансиране – Рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“, схема „Новаторски енергийни решения“, покана EE 8 – 2014: „Обществени поръчки за иновативни устойчиви енергийни решения“
Обща стойност – 1 498 738.00 евро
Бюджет за Община Габрово – 24 503.75 евро
Продължителност – 1 април 2015 г. – 1 април 2018 г.
Партньорство по проекта
Консорциум, съставен от 13 партньора (местни и регионални власти и институции, НПО) от 8 държави – членки на Европейския съюз, воден от международната организация за местни инициативи в областта на климата – ICLEI: Фрайбург, Германия – водещ партньор; Торино, Италия – Регионална агенция за околна среда и Провинция Торино; Барселона, Испания – Екоинститут и Представителство на регион Барселона; Бристъл, Великобритания – Университет на Западна Англия и Община Бристъл; Анже, Франция – Асоциация за разработване на публични проекти; Ротердам, Холандия; Копенхаген, Дания – Регион Ховедщаден и Датска агенция за околна среда.
България е представена в проекта с двама участници – Община Габрово, която изпълнява ролята на водещ партньор в мрежата за устойчиви обществени поръчки, и Общинска мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“ като национална експертна организация, която поддържа мрежата за устойчиви обществени поръчки и подпомага водещата община. „ЕкоЕнергия“ е водещ на пакет 6 „Наблюдение и оценка“.
Обща цел
Проектът цели да подпомогне изпълнението на процедури за устойчиви и иновативни обществени поръчки чрез насърчаване на по-тясно сътрудничество между публичните власти, обмен на опит и знания на европейско равнище и обучение по устойчиви обществени поръчки.
Специфични цели и дейности
- Създаване и укрепване на мрежи на публични власти за устойчиви и иновативни обществени поръчки в седем европейски държави и региони, фокусирани върху споделяне на най-добри практики и пряко сътрудничество в дейностите по обществени поръчки;
- Разработка и публикуване на минимум 6 търга във всяка държава за най-добри налични устойчиви енергийни продукти, строителство и услуги в областта на използване на енергия в обществени сгради, превозни средства и транспорт и доставка на храна. Общо публикувани минимум 42 оферти, които ще доведат до икономии на енергия от повече от 50 GWh;
- Въвеждане на системна програма за изграждане на капацитет за възложителите на обществени поръчки в рамките на всяка държава, базирана на европейската практика и материали за обучение, в т.ч. актуализирано ръководство на Procura+;
- Обмен на опит и знания по устойчиви и иновативни обществени поръчки между експерти, практици и политици на европейско равнище чрез насърчаване на европейска мрежа и организиране на поредица от събития и дейности. Трансформиране на Procura+ в по-голяма мрежа от доставчици, политици и експерти от цяла Европа и предлагане на постоянни механизми за насърчаване на ефективния обмен;
- Осигуряване на съвременни насоки и ръководства, базирани на широки изследвания и консултации, по четири централни теми в прилагане на устойчиви и иновативни поръчки: 1) Пазарна ангажираност, 2) Стойност в жизнения цикъл (LCC), 3) Изходни спецификации, обвързани с резултатите и 4) Циркулярни поръчки.
Резултати и положителни ефекти
Създадена е национална мрежа за устойчиви обществени поръчки, която ще действа в рамките на съществуващата Общинска мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“. Участват над 60 български общини, две регионални сдружения на общини и проектът на Столична община „Зелена София“ (Sofia Green). Целта на мрежата е да поддържа обща платформа за устойчиви и иновативни обществени поръчки, която да предлага необходимата експертиза за подготовка на технически спецификации, обучения, обмен на добри практики и изучаване опита на по-напредналите в тази област държави.
Община Габрово е реализирала четири „зелени“ обществени поръчки:
- Обновяване на сградата на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“;
- Доставка на електробуси и зарядни станции по проект за устойчив градски транспорт;
- Доставка на електромобил за нуждите на Община Габрово;
- Доставка на нискоемисионен товарен автомобил за нуждите на ДЯ „Зора“.
На национално ниво са реализирани два модела на „зелени“ обществени поръчки:
- Доставка на електробуси и зарядни станции за „Столичен автотранспорт“ ЕАД;
- Обновяване на административната сграда на Община Бургас.
Публикации
Общинари дискутираха интелигентни енергийни решения за градовете /презентации/
В Габрово – международна конференция за устойчиви енергийни политики
Сандански черпи опит от Габрово в енергийната ефективност
Габрово ще ръководи новата мрежа за устойчиви обществени поръчки