Проект – № DRP0200519 „Ново управление за нови пространства“ с акроним NONA (New gOvernance for New spAces)

Финансиране – Програма за транснационално сътрудничество „Интеррег – Дунавски регион“ 2021-2027 г.; Приоритет 4 „Подобрено съвместно управление в Дунавския регион“; Специфична цел 4.2. „Повишен институционален капацитет за управление на местно ниво и в макрорегиона“

Обща стойност – 2 960 195.00 евро, от които:

  • 2 368 156.00 евро – Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР - 80%)
  • 592 039.00 евро – национално, регионално и частно съфинансиране (20%)

Бюджет за Община Габрово – 120 040.00 евро, от които:

  • 96 032.00 евро – Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР – 80%)
  • 18 006.00 евро – национално съфинансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Териториална дирекция „Управление на сътрудничеството“ (15%)
  • 6 002.00 евро – собствен принос на Община Габрово (5%)

Продължителност на проекта – 30 месеца (1 януари 2024 г. – 30 юни 2026 г.)

Партньорство по проекта – NONA обхваща 35 регионални и общински администрации и институции от 13 европейски държави

Пълноправни партньори – Геодезически институт на Словения (водещ партньор); Искрива – Институт за развитие на местните потенциали – Словения; Община Равне на Корошкем – Словения; Институт за архитектура и урбанизъм на Университета за приложни науки Биберах – Германия; Щутгартска регионална асоциация – Германия; Фондация „Колективът“ – България; Община Габрово – България; Български икономически форум – България, „МАРА“ ООД – Хърватия; Град Вировитица – Хърватия; „Урбасофия“ ООД – Румъния; Образователен клъстер C-EDU – Румъния; Община град Веспрем с ранг на окръг – Унгария; Агенция за развитие на кантон Уна-Сана – Босна и Херцеговина; Институт по архитектура, градско и пространствено планиране на Сърбия; Град Шабац – Сърбия; Кметство на община Кишинев – Молдова; Държавно предприятие „Научноизследователски институт по геодезия и картография“ – Украйна.

Асоциирани партньори – Словенски фонд за регионално развитие; Асоциация на общините и градовете на Словения; Колеж по дизайн – Улм, Германия; Европейска дунавска академия – Германия; Дунавски офис Улм/Нови Улм, Германия; Университет за приложни науки Вировитица – Хърватия; Северен университет – Хърватия; Северозападна агенция за регионално развитие – Румъния; MagNet – Унгарска общностна банка – Унгария; Виена – Европейска агенция за финансиране – Австрия; Град Казин – Босна и Херцеговина; „МитОст“ – Германия; Институт ИЗОКАРП – Холандия; ICLEI Европа – Местни власти за устойчивост – Германия; „Бизнес Парк София“ ЕООД – България; „Европа Ностра“ – Холандия; Съвет на архитектите на Европа – Белгия.

Описание

Неустойчивото земеползване застрашава качествените жилищни райони в Дунавския регион. Обновяването на изоставени градски зони може да допринесе за по-устойчиво териториално развитие. Процесът е възпрепятстван от липсата на капацитет и ефективно управление за насочване на инвестициите в по-екологично използване на земята в съответствие с възможностите на екосистемите.

Обща цел

Целта на NONA е да се разработи модел на управление за интегриране на зелени инвестиции в териториалното развитие на Дунавския регион. Установяването на сътрудничество между публичния, частния и гражданския сектор ще подобри институционалния капацитет в градовете за прилагане на нови финансови инструменти в градското развитие, като по този начин се утвърждават принципите на зелената и справедлива икономика.

Тематични направления

  1. Подобряване на знанията и сътрудничеството за базирано на място управление за зелени инвестиции;
  2. Разработка на модели на управление за внедряване на зелени инвестиции за устойчиво териториално развитие;
  3. Осигуряване на дългосрочна устойчивост, интегриране и възможност за прехвърляне на разработения модел.

Община Габрово участва и в трите тематични направления. Специфичният фокус е крайречната зона, обхващаща Музея „Дом на хумора и сатирата“, новосъздаденият артцентър „Кристо и Жан-Клод“ и прилежащите терени.

Основни дейности

  • Изграждане на общност от практици и инвеститори за ново управление на териториалното развитие;
  • Синтез на знания за обща методология в модел за интегриране на зелени инвестиции в повторно използване на занемарени райони за стратегическо пространствено планиране;
  • Пилотно тестване на общата методология за градски и селски функционални зони в региона на Щутгарт (Германия) и столичния район Клуж-Напока (Румъния);
  • Пилотно тестване на общата методология в средно големи градове – Габрово (България), Веспрем (Унгария), Казин (Босна и Херцеговина) и Шабац (Сърбия);
  • Пилотно тестване на общата методология в гранични микрообщини – Равне на Корошкем (Словения) и Вировитица (Хърватия).

Очаквани резултати и положителни ефекти

  • Укрепване на сътрудничеството между заинтересованите страни в осемте проектни области; подобряване на териториалното развитие за подкрепа на зеления преход;
  • Насърчаване на гражданската ангажираност в проектните региони чрез включване в пилотните дейности;
  • Подобрено многостепенно управление между публичния, частния, инвестиционния и финансовия сектор в проектните райони;
  • Повишен капацитет за транснационално сътрудничество и обмен на знания в областта на екологичното инвестиране в изоставени райони;
  • Подкрепа на местните общности за планиране, изпълнение и финансиране на мерки за възстановяване и развитие на занемарени пространства в Дунавския регион съгласно целите на Зелената сделка на ЕС и Новия европейски Баухаус.

Публикации

Крайречната зона след МДХС на фокус в проект за зелени инвестиции

„Климатично неутрално и умно Габрово“ (NetZeroHero) „Устойчиво енергийно обновяване на сградата на Музей „Дом на хумора и сатирата“