Проект – № BG-RRP-4.020-0038 „Устойчиво енергийно обновяване на публична административна сграда на Община Габрово“
Процедура за предоставяне на средства чрез подбор – № BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“
Административен договор – № BG-RRP-4.020-0038-С01/№ РД-02-29-52 от 02.04.2024 г.
Финансиране – Механизъм за възстановяване и устойчивост (МВУ); Инструмент „Следващо поколение ЕС“ (2021-2024 г.) на Национален план за възстановяване и устойчивост; Приоритетна ос „Нисковъглеродна икономика“
Стойност – 3 990 688.15 лв., от които:
- 3 333 481.55 лв. – финансова подкрепа по МВУ
- 653 423.83 лв. – национално съфинансиране (невъзстановим ДДС)
- 3 782.77 лв. – собствен принос на Община Габрово
Продължителност на проекта – 2 април 2024 г. – 30 юни 2026 г.
Описание
Сградата на общинската администрация в Габрово е разположена на централния площад „Възраждане“ № 3. Построена е през 1970 г. и е с разгърната застроена площ от 6 440 кв. метра. Състои се от три основни корпуса – първи корпус (11-етажна кула), втори корпус (5-етажен, в който се помещава основната част от администрацията) и трети корпус (4-етажен, в който се намира ритуална зала и офиси). Основен проблем на сградата е системата за топлоснабдяване. Средната температура не отговаря на нормативната, има високи разходи за електрическа и топлоенергия.
Обща цел
Устойчиво енергийно обновяване на публична административна сграда на Община Габрово в унисон с целите на Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, който се фокусира върху декарбонизацията и климатичната неутралност на градовете.
Специфични цели
- Подобряване на енергийните характеристики на административната сграда на Община Габрово;
- Достигане на клас на енергопотребление „А“;
- Спестяване на над 55% първична енергия;
- Намаляване на емисиите на СО2;
- Намаляване на разходите за енергопотребление;
- Подобряване на условията в работните помещенията и в зоните за предоставяне на услуги.
Дейности
Обследване за енергийна ефективност и сертифициране на публична административна сграда на Община Габрово – подготвителна дейност
Описание: Изготвянето на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ на публичната административна сграда на Община Габрово е предназначено за целите на подаване на проектно предложение по конкретната процедура.
Техническо обследване и технически паспорт на публична административна сграда на Община Габрово – подготвителна дейност
Описание: За целите на кандидатстването по конкретната процедура е изпълнено техническо обследване и изготвяне на технически паспорт на публичната административна сграда на Община Габрово.
Инженеринг – проектиране, строителство и авторски надзор на обект „Устойчиво енергийно обновяване на публична административна сграда на Община Габрово“
- Модернизация на системата за отопление и въвеждане на система за автоматизация, контрол и мониторинг: Монтаж на високоефективни термопомпени агрегати „въздух-вода“, оползотворяващи аеротермална енергия; подмяна на газов котел с нови газови котли; монтаж на нискотемпературни вентилаторни конвектори, лири и радиатори; инсталиране на система за енергиен мениджмънт за измерване на електрическа енергия (обща постъпила енергия, консумирана енергия от термопомпи и енергия от фотоволтаичен генератор за собствено потребление) и на топлинна енергия (произведена от термопомпи);
- Модернизация на системата за осветление: Подмяна на осветителите в обекта;
- Ремонт на покрив на част от сградата: Топлоизолация по покривната плоча на покрива;
- Топлоизолиране на външни стени на част от сградата;
- Фотоволтаичен генератор за собствено потребление: Монтаж на инсталация (на покрива на сградата) за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници – фотоволтаичен генератор за собствено потребление с инсталирана мощност 80 kWp.
Очаквани резултати и положителни ефекти
- 63,13% спестена първична невъзобновяема енергия (1 561 448 kWh г.);
- 313,23 тона спестени емисии СО2;
- Завършено енергийно-ефективно обновяване на сградaта;
- Намаляване на емисиите на парникови газове;
- Понижаване на годишното потребление на първична енергия;
- Ефективно и функционално използване на помещенията в сградата.
Публикации