По повод 160–та годишнина от обявяването на Габрово за град, Държавен архив – Габрово подготвя публикации за личности и организации, оставили своя отпечатък в живота на града.

На 18 април отбелязаваме Световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. Радиолюбителството възниква в края на XIX - началото на XX век. Решаващи са откритията и изобретенията в областта на радиовълните и радиоразпръскването. В България радиолюбителството бележи своето начало на 5 юни 1926 г. Според приетия устав „Основната цел на радиоклуба е да просвещава и обединява всички лица, които се интересуват от радиото, и да действува за въвеждането, усъвършенствуването и разпространяването му у нас“ .

За развитието на радиолюбителската дейност през годините в България спомагат Доброволната организация за съдействие на отбраната ДОСО или ОСО) и Организация за военно-техническа подготовка на населението (ОВТПН). Габровския радиоклуб съществува от времето, когато е част от Градския комитет на ДОСО-Габрово. Така са организирани и радиоклубовете към Севлиево, Трявна и Дряново към съответните градски комитети. Основна задача на радиоклубовете е подготовката на наборниците – радиотелеграфисти за нуждите на Българската армия, както и спортно-състезателната дейност в различни дисциплини като радиозасичане, радиотелеграфия, радиомногобой, както КВ и УКВ спортове. Първия повиквателен знак (уникален код – име или последователност от букви и/или цифри, които служат за разпознаване на кореспондентите при радиовръзка- QSO) на клуба е LZ2KPP, с който осъществяват първата радиовръзка с UB5KCA/Одеса. На по-късен етап получава нов повиквателен знак, който е LZ2KAD. Председатели на Габровския радиоклуб през годините са: Борис Коняров, Трифон Колев, Иван Мечев, Атанас Гатев, Иван Софрониев, Кольо Колев, Иван Иванов и др. Всеки радиоклуб има Клубен съвет, който се състои от председател, зам. председател, секретар, КВ и УКВ отдел, конструкторска секция, отдел пропаганда, касиер и член. За пример през 1956 г. в такъв клубен съвет влизат съответно Иван Колев Мечев, Иван Атанасов Иванов, Цветан Василев, Иван Атанасов Таранец, Рина Радева, Арсени Николаев и Стефан Дунев. Радиолюбителите „дават живот” на радио Габрово, когато през септември 1944 г. започва да работи първата радиоуредба в града. Имената на хората участвали в това дело стоят достойно в историята на радиото и радиолюбителството в Габрово: Димитър Лиловски – специализирал радиотехника във Франция, Тодор Бочуков – завършвил Техникум по механотехника и сам усвоил радиотехническите знания, отдал живота си на радиото, Иван Гатев – завършил Априловската гимназия, инж. Борис Коняров – завършил във Франция, един от най- изтъкнатите деятели допринесли за развитието на радиолюбителските спортове у нас.

През годините радиолюбителските клубове намират място в училища, читалища и в университета в нашия град. Запленени от радиосигнала са ученици, юноши, студенти и разбира се всички без значение от пола и възрастта с любов към радиочестотите. След преминаване през задължителната подготовка всеки от тях се насочва към дисциплината, която го влече най-много и участва в различни състезания, провеждани на местно и републиканско ниво. Многобройни са и участията им в международни състезания и достиженията и наградите от тях затвърждават техния успех.

В края на 70-те години на миналия век се изгражда и Учебно-спортна база на Окръжния радиоклуб в с. Борики. Не малко са радиолюбителите, които преминават тази школа и си спомнят за обученията, състезанията, запознанствата и лагерния живот. През 1992 г. с Указ на президента Жельо Желев ОСО е разформирована. Радиоклубовете преминават под ръководството на Управлението за предказармена подготовка на младежта (УППМ) при Министерството на отбраната и на практика прекратяват любителската си дейност. Те се трансформират в работилница за поддръжка на материалната база на радиоклубовете, които по-късно са закрити. Това не спира радиолюбителите и те продължават своята дейност и до днес, като членуват в радиолюбителски клубове, които от своя страна са организирани от Българска федерация на радиолюбителите. Всеки регистриран радиолюбител притежава собствен повиквателен знак, който е уникален за всеки един от тях. Често при вече осъществена радиовръзка (QSO) и с цел нейното писмено потвърждаване между радиолюбителите се изпращат типичните QSL- картички, които съдържат задължителни реквизити, но всеки радиолюбител определя сам дизайна ѝ. Така QSL картичките не са само доказателство за установена радио връзка, но и остават като скъп и интересен спомен. Такива картички дари на Държавен архив – Габрово съпругата на Атанас Гатев Иванов (1934-2017), родом от с. Яворец, Габровско. От 1959 г. се занимава активно с радиозасичане, един от председателите на Габровския радиоклуб. Дългогодишен радиолюбител или по-познат на радиолюбителите като LZ20P. Той е носител е на авторски свидетелства и удостоверения от Института за изобретения и рационализации. Дарените ни QSL – картички са изпращани в периода 80-те и 90-те г. на XX век от различни държави. Най-много са от Германия, Австрия, Русия, Швейцария, страните от Скандинавието, но има и дори от Япония.

Във фондовете на Окръжен комитет на ДОСО, Градските комитети на ДОСО за Севлиево, Трявна и Дряново, съхранявани в Държавен архив- Габрово се съдържат документи, разкриващи историята на Окръжния и Общинските радиоклубове. Благодарим на г-н Румен Стефанов от Габрово – радиолюбител, който ни предостави информация за историята на радиолюбителството в Габрово, както и списъци на хора, участвали в клубове в Габрово и Севлиево. Той е многократен победител в Българският КВ CW Шампионат 250 W с отбора на LZ2KAD, има много победи в КВ CW турнири 250 W „Васил Левски”-Карлово, „Георги Димитров”–Перник и др. С развитието на технологиите и навлизането им в обществото ни, радиолюбителството продължава да се развива, връща се на „мода”.

С призив да оставим повече за идните поколения, Ви приканваме да станете наши дарители и заедно да обогатим историята на радиолюбителството в нашия регион.

 

Автор: Венета Георгиева – старши експерт в Държавен архив - Габрово

Картичка (QSL), изпратена от радиолюбител от Германия до габровеца Атанас Гатев

Допълнителни противоепидемични мерки за София град
17 април 2020
41 семейства получиха ваучери за хранителни продукти от Фонда към Общински съвет - Габрово
18 април 2020