Постигането на устойчиво икономическо развитие изисква съвместни и координирани усилия на всички заинтересовани страни и активен диалог между тях. Неизменен елемент от него е подобряването на иновационните процеси в предприятията, с което да се постигне тяхната ефективност и повишена  конкурентоспособност.

Подпомагането на местното икономическо развитие е един от водещите приоритети на Община Габрово, по който се работи системно, последователно и многопосочно.

За да дискутира настоящите предизвикателствата пред бизнеса, Община Габрово организира конференция „Диалог с бизнеса“, която се състоя на 19 октомври 2017 г. в библиотеката на габровския Технически университет. Събитието бе част от изпълнението на проект „Портфолио на услуги за ефективна подкрепа на малки и средни предприятия“ – ESSPO, финансиран по програма „Интеррег Европа“. То се проведе в рамките на Седмицата на предприемачеството /19 – 22 октомври/ – съвместна инициатива с Областния информационен център.

Основните теми бяха обединени в три панела: „Предизвикателствата на технологичната трансформация“, „Бизнес и иновации“, „Кадри и заетост“. Нуждите на малките и средните предприятия са на практика в основата на всички политически документи, но разбирането е повърхностно, често смесено с желания или пожелания. Диалогът даде възможност за открита дискусия и разговор от първо лице за проблемите на бизнеса и възможностите за намирането на конкретни решения.

Община Габрово благодари на всички партньори и участници в бизнес конференцията за ангажираността и активното поведение по темите!

С презентациите, изнесени по време на форума, можете да се запознаете чрез линковете по-долу:

 

Естебан ПЕЛАЙО

Ипълнителен директор на Европейската асоциация на агенциите за икономическо развитие – EURADA, Брюксел и партньор по проект ESSPO на Община Габрово. Работил е в европейския офис на регион Мурсия в Брюксел и в Агенцията за регионално развитие на Мурсия, където координира мрежа от технологични центрове. Започва професионалната си кариера в Мрежата от иновационни центрове, помагайки на компаниите да създават транснационални споразумения за трансфер на технологии (лицензиране на правата върху интелектуалната собственост) в университета в Аликанте, Испания.

„WATIFY – платформа за дигитализация на бизнеса“

 

Нида Камил ОЗБОЛАТ

Експерт в Съвместния изследователски център – Севиля, Испания. Занимава се с количествени и качествени анализи в екипа за върхови постижения в научните изследвания и иновациите в звеното за териториално развитие към Европейската комисия.

„Ролята на бизнеса в иновационния цикъл“

 

 

 

проф. д.ф.н. чл.-кор. Костадин ГАНЕВ

Заместник-председател на Българската академия на науките. От 2010 г. е ръководител на департамент „Геофизика“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география, а от 2007 г. е гл. редактор на Българско геофизично списание. Член е на Дружеството на физиците в България и на Европейската асоциация по изучаване замърсяването на въздуха.

„Наука, иновации и бизнес“

 

София ДАМЯНОВА

Мениджър на пилотен проект „Дуално обучение“ в търговския отдел при Австрийското посолство в България.

„Дуално обучение в България“

 

Петя ЕВТИМОВА

Ръководител на екипа за управление на проект „ДОМИНО“ от март 2015 г. Била е заместник-министър на труда и социалната политика (2014) и заместник-министър на образованието и науката (2010-2013). Заемала е поста председател на Националната комисия за признаване на висше образование, придобито в чужбина (2010-2013) и на Националния съвет за кредитиране на студенти и докторанти (2010-2013). Работила е като юридически експерт и началник на отдел „Международно право” в Министерството на образованието и науката.

„Швейцарска подкрепа за въвеждане на принципите на дуалното обучение в българската образователна система“

 

Мартин ДАНОВСКИ

Председател на Управителния съвет на „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“. Съветник на вицепремиера по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев. Бил е изпълнителен директор на агенцията за маркетингови комуникации „Юро Ар Ес Си Джи София“. Бил е управител на „Медия планинг груп“, управляващ партньор на консултантската компания „Болкан експерт холдинг“ и съучредител на „Бизнес институт България“.

„Финансови инструменти, насочени към бизнеса“

 

Николай СТОЙКОВ

Главен експерт „Информационни и комуникационни технологии“ в Община Габрово. Администратор – географски информационни системи, пространствени анализи и визуализация. Член на екипа за управление на проект ESSPO.

„Резултати от анкетно проучване за иновационния капацитет на МСП в община Габрово“

„Онлайн бизнес платформа на габровската индустрия“

 

Евродепутатът Андрей Новаков: „За положителна прогноза в еврофинансирането, ни трябват отличници като Габрово“
21 октомври 2017
10 работни групи творят в Лагера за иновации в Габрово
21 октомври 2017