Ден преди денят, в който се почитат жените от цял свят, момичета и момчета от Софийската математическа гимназия дариха много повече от хранителни продукти на хора от селата в Община Габрово.
Елизабет, Диана, Йоанна, Надя, Християн и Венелин от 12 „Е“ клас на математическата гимназия в град София дариха внимание и онова трепетно очакване на младостта, която старите хора на село жадуват. Момичетата и момчетата посетиха възрастни хора в кметствата Трънито, Зелено дърво, Балани, Чарково, Кметовци, Козирог и Гръблевци. Облекчаването на ежедневието на домакинства, в села с под 15 души и слабо обслужвани от социалните служби, е главната идея на проекта „И те са важни“. Той е свързан с приложната дисциплина на учениците от 12 клас „Свят и личност“.
Домакинствата са предварително проучени, чрез свързване с кметските наместници на населените места. Паралелно с проучването младите хора от Софийската математическа гимназия провеждат разговори с големи вериги магазини, с цел провеждане на кампания, в която клиентите да дарят купени от тях продукти. Елизабет Каин, Надя Ангелова, Диана Иванова, Йоанна Божилова, Венелин Мартинов и Християн Марков си поставят една на пръв поглед лесна задача, за чието изпълнение обаче трябва да се включат много съмишленици, за да бъде реализирана. Резултатът от проекта е увенчан с успех, благодарение на родителската подкрепа на зрелостниците от математическата паралелка и на хората, които подкрепиха тяхната благородна идея, превърнала се в дела.
Тяхната цел е не само да снабдят домакинствата в труднодостъпните села, където няма магазини с хранителни продукти, а и да прекарат време с тях в разговор за битието им. Сблъсквайки се с тази ситуация младите хора прибавиха частица в житейския си опит и осъзнаха, че техният труд реално е полезен на обществото.
Проектът на учениците от 12 „Е“ клас на Софийската математическа гимназия може да бъде предложен за интеграция в учебното съдържание на предметите, които се изучават в училищата: Главно, заради най-хубавото и жадуваното нещо в него –довеждане на младите хора в българските села и радостта, която донася младостта на възрастните хора.
Както споделят участниците в проекта, „Ако по-голяма част от младото поколение се организира и се включи в такива дейности, голяма част от обществените проблеми в страната биха могли да бъдат решени. За жалост в България процесът на урбанизация протича с невероятно големи темпове. Големите градове привличат хората с възможностите, които предлагат, което е причина за обезлюдяването на селата. Има хора, които обаче не могат да си позволят да напуснат домовете си, дори когато всички около тях го правят, защото ги свързват много събития от някогашния разцвет на българското село. В много държави такива хора се насърчават и се подкрепят от държавата.“