Какво прави една среда истински достъпна и как да създадем повече такива обществени пространства? На тези и други въпроси по темата отговаряха местни архитекти, урбанисти, застъпници за правата на хората с увреждания, културни оператори и представители на институции.
Целта на изследването е да се подпомогне изпълнението на концепцията за интегрирани териториални инвестиции, в която е планирано преустройство и ремонт на сградата на бившия текстилен техникум в Габрово – сега артцентър с името „Кристо и Жан-Клод“, както и за околното пространство по поречието на река Янтра.
Архитект Мария Хлебарова представя проект за благоустрояване на крайречната зона по река Янтра в Габрово © Илина Пенева
Според участниците в интервютата достъпността не се изчерпва с технически мерки като рампи и асансьори, а е свързана с начина, по който хората се ориентират, придвижват и взаимодействат с дадено място. Събеседниците отбелязват, че много обществени сгради все още не покриват минималните нормативни изисквания, а възприемането на достъпността като задължителен елемент в архитектурното мислене тепърва трябва да се насърчава. Социалната интеграция е друга ключова тема, която трябва да се счита за неразделна част от достъпността – физическата среда да бъде проектирана така, че да създава възможности за участие на хора с различни потребности.
Илко Бояджиев, Фондация „Общност в помощ на зависимите“ © Илина Пенева
За Център „Кристо и Жан-Клод“ това означава да се мисли в няколко посоки едновременно, за да може достъпността да бъде интегрирана още на етапа на планиране и проектиране. Сред набелязаните цели са лесен и безопасен достъп до зоната около сградата, изграждане на функционална вътрешна среда без бариери, както и обучение на екип и програма, насочена към активно включване на различни групи от хора с увреждания.
Кремена Антонова, зам.-председател на Женско благотворително дружество „Майчина грижа” © Илина Пенева
Събраните материали ще бъдат заложени в заданието към предстоящия архитектурен конкурс, който ще определи бъдещата визия на Центъра. Така проектантските екипи ще могат да работят с конкретни изводи и реални примери, формулирани от разговорите с хора, които ежедневно се сблъскват с предизвикателствата на недостъпната среда.
Среща с Росица Димитрова (в средата) и Боянка Богданова (вдясно) от Дневен център за пълнолетни лица с увреждания © Илина Пенева
Дейностите са част от международния проект „Подобряване на достъпността и устойчивостта в интелигентни градове и сгради: Инициатива за универсален пакет за достъпност“ – AccesS, финансиран по Програма „Хоризонт Европа“ 2021-2027 г. Той се реализира в шест европейски града – в Испания, Италия, Нидерландия, Швейцария и България – като Габрово е единствената локация, където предстои пълно обновяване на избраната сграда. Основната цел е да се разработят и приложат иновативни решения за подобряване на достъпността и мобилността в градската среда.