„Живеем във време, в което е необходимо да действаме и да мислим по начин, чрез който ще успеем да се адаптираме към природата, прилагайки най-добрите решения. За това ни е нужна адекватна нормативна среда, а също активни общини и граждани. Важно е да се стремим да бъдем прогресивни и да експериментираме, за да направим живота на хората след нас възможен.“
Това заяви кметът на община Габрово Таня Христова при откриването на третото издание на дискусионния форум „Кметовете говорят“.
Събитието се провежда на 3 и 4 юли 2024 г. в Габрово и онлайн в рамките на конференцията „Да обединим усилия в борбата с климатичните промени“. През двата дни енергийни агенции и центрове заедно с представители на местни власти и бизнеса обсъждат подходи, начини и мерки за справяне с проблемите, породени от промяната в климата.
В качеството си и на председател на Управителния съвет на Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“ Таня Христова изрази удовлетвореност, че във форума са включени практически ориентирани теми и подчерта, че той е част от съпътстващата програма на 61-ата сесия на Междуправителствения комитет по изменение на климата.
„Не би трябвало темата за зелената сделка да плаши хората и да се чудим дали те ще ни разберат – каза Христова. – Считам, че това събитие доказва нещо много важно – че трябва да работим заедно и да създаваме общи решения, за да отговорим на предизвикателствата, които стоят пред обществото“, подчерта кметът. Тя изтъкна, че местните власти имат ключова роля за развитието на устойчивата енергия в България и открои важността на човешкия фактор, за да има успех този процес.
През първия ден от форума се проведе обучение на общински служители за създаване на енергийни общности. Пред участниците бяха показани няколко технологични решения и бизнес модели за топлопреносни и електропреносни мрежи, фотоволтаични и термопомпени инсталации, интелигентно управление на сгради, мониторинг и контрол на потреблението.
В специално онлайн включване служебният заместник-министър на енергетиката Красимир Ненов коментира ключови акценти от Интегрирания национален план „Енергетика и климат“ (ИНПЕК), в който са заложени насоки за намирането на инвестиции и тенденции в развитието на технологиите.
„Изключително важно е сътрудничеството между институциите на държавно и на местно ниво, за да можем да посрещнем предизвикателствата от измененията на климата и да гарантираме енергийната сигурност. Политиката в областта на енергийната ефективност и на енергията от възобновяеми източници (ВЕИ) е съществен елемент от националната и от европейската политика за постигане на целите за неутралност по отношение на климата“, каза Красимир Ненов и подчерта ролята на общините за разгръщането на енергията от ВЕИ и подобряване на енергийната ефективност.
Сред амбициите на ИНПЕК заместник-министърът отбеляза дела от ВЕИ в крайното потребление, чиято цел е малко над 34%. Като съдържание тя включва дял на ВЕИ в крайното потребление на електрическа енергия над 55%. Относно дела на енергията за отопление и охлаждане от ВЕИ са заложени 43,6%. Доста голямо увеличение се наблюдава в целта при транспорта с ВЕИ – малко под 30%. При енергийната ефективност е заложено намаление на крайното потребление с около 11,3% спрямо нивата от 2020 г.
„Важен акцент в ИНПЕК е стимулирането на развитието на електрическата мобилност, за която местните власти могат да имат ключова роля. Освен електрификация на железопътния транспорт ще се насърчава и използването на биогорива от ново поколение, както и производството на геотермална енергия за отопление чрез централизирани локални системи“, съобщи зам.-министър Ненов. Той каза, че се предвижда облекчение на административните процедури за присъединяване при изграждането на енергийни обекти за производство на енергия от ВЕИ, както и създаване на центрове за административно обслужване в помощ на гражданите и бизнеса.
По време на събитието заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов посочи, че Габрово е пионер в България в областта на създаването, изграждането и експлоатирането на ВЕИ общностите. „Това е ключов подход за справяне с климатичните промени. Чрез енергийните общности се насърчават местните икономики, а чрез взаимодействието между институциите на централната и на местната власт може да се активизира експертизата на цялото общество. Смисълът на ИНПЕК е да се създаде доверие и да се насочат инвеститорите към сферата на устойчивата енергия“, допълни Ненов.
Във втория ден на конференцията ще бъдат представени добри практики за сформиране на енергийни общности и концепции за нулевоенергийни градски райони. Участниците ще разгледат ролята на услугите за енергийно обновяване на жилищни сгради, подходите за борба с енергийната бедност и иновативните инструменти за енергийна ефективност.
„За трета поредна година ние надграждаме това събитие. Темите, за които говорим, стават все по-важна част от дневния ред на общините и на гражданите както у нас, така и в цяла Европа. Това е работата на българските местни власти, чието желание е реформите да се случват по един координиран начин. Важно е посланието да бъде предадено именно в рамките на 61-ата сесия на Междуправителствения комитет по изменение на климата, за който в София ще се съберат представители на 150 държави, за да дискутират доклада „Климатът и градовете“, отбеляза изпълнителният директор на Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“ д-р Драгомир Цанев.
3 юли 2024 Таня Христова към участниците в Лятната строителна академия: "Поздравявам Ви, че сте избрали пътя на едни изключително важни и достойни хора с мисията да създават."
4 юли 2024