Днес, 17 септември, в библиотеката на Технически университет Габрово започна двудневна международна конференция на тема Индустрия 4.0, в контекста на Платформата за обмен на занния на ЕК. Платформата е създадена като инициатива през 2015 година, като съвместна идея на Комитета на регионите и ЕК, в лицето на Дирекция Научни изследвания и иновации.
Основната и цел е да търси и намира отговори на обществените предизвикателства, които срещат европейските местни и регионални власти, предлагайки иновативни решения, продукти и възможност за обмен на най – добри практики.
„Имаме уникалната възможност да се запознаем с пътя, който са изминали едни от най – успешните региони в Европа – тези на Шотландия и Финландия, както и да се информираме за актуалните тенденции и предизвикателства в развитието на Индустрия 4.0, в контекста на следващия програмен период“, каза в при откриването на събитието кметът на община Габрово Таня Христова.
Конференцията дава възможност за представяне на визията за развитие на иновационния потенциал на България и мястото на Габроо в нея. За да можем да превърнем Индустрия 4.0 в икономически, социален и културен успех всички работодатели трябва да я приемат като приоритетна задача и да работят заедно в система. Дигитализацията и иновациите не бива да са синоним на безработица, а на капацитет, качество, производителност и по – добър стандарт на живот.
Един от най – важните въпроси, на които днес ще търсим отговор е какви действия можем да предприемем, за да може на местно ниво, региони като Габрово да се включат успешно в изпълнението на Индустрия 4.0. На прага на новия програмен период за всички нас, на регионално и местно ниво, е изключително важно да намерим мотивация да разработим съвместно нашата стратегия за интелигентна специализация и най - вече да убедим държавата , че това е платформата, върху която ще се развива конкурентно и устойчиво индустриалния и иновационен профил, базиран на местния потенциал, в унисон със стратегическите послания на Европа и избора на България.
"Във фокуса на дискусията днес трябва да бъде и въпроса, дойде ли времето да получим ефективна децентрализация на европейски, а защо не и на национален финансов ресурс за научна и развойна дейност, която има връзка и подкрепа за развитие на съвременен бизнес потенциал, с ефект върху преодоляване на негативни тенденции като обезлюдяване, изтичане на мозъци и нарастващи социални неравенства", каза още в обръщението си Таня Христова.
Презентации на участниците и интересни изказвания може да проследите в следващите новини.