Проектът на Илиян Начев и Христо Христов спечели публичния конкурс за лого на Габрово като град на занаятите и народните изкуства. Това отсъди журито на конкурса по време на обсъждането на допуснатите проекти, проведено на 7 февруари.

Изображението на спечелилия проект синтезира най-важните послания, които характеризират Габрово като център на занаяти и народни изкуства: гайтанът като традиционен орнамент и поминък, дал началото на промишленото развитие на града; спиралата - като препратка към развитие от миналото през съвременността към бъдещето и първите букви в името на града, на кирилица и латиница. Последната характеристика напомня декоративна бита буква в илюстриран средновековен ръкопис, пренесена техника и във възрожденските ни ръкописи и книги – разпознаваема връзка с просветните традиции на Габрово. Рисунъкът е изчистен и характерен, като дава възможност да бъде интерпретиран по много и различни начини в бъдеще. Типографията е съобразена с основната графика на символа и намесата в някои от знаците я прави специфична и запомняща се. Проектът позволява различни цветови интерпретации, което го прави гъвкав при употреба.

Журито присъди поощрителна награда на проекта на Гжегож Арашевски. Изображението интерпретира темата смело и неочаквано, с художествен вкус и професионализъм, които правят дизайна необичаен и интересен. Проектът се отличава от останалите и заслужава да бъде награден.

Журито присъди поощрителна награда на проекта на Митко Митев. Проектът е един от малкото, които се опитват да тълкуват едновременно темата за традиционните занаяти, която е основна за този конкурс и хумора, с който е известен градът. Посланието, свързано с хумора, е доминиращо и традиционните занаяти остават на заден план, но проектът заслужава да бъде отличен, заради опита да бъде намерен синтез между посланията.

В състава на журито участваха Нела Рачевиц - заместник-кмет в Община Габрово, проф. Светла Димитрова - директор на ЕМО „Етър“, проф. Георги Янков - директор на филиал Бургас в НХА, Мариана Проданова от сдружение „Фабриката“, Емил Михов - продуцент, фотограф и историк, Кирил Златков - графичен дизайнер и Борил Караиванов - графичен дизайнер.

През 2017 г. Габрово бе избран от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) за творчески град на занаятите и народните изкуства. Мрежата е създадена през 2004 г. с цел да подкрепя сътрудничеството между градове, които са идентифицирали творчеството като стратегически фактор за устойчивото си развитие. В нея членуват 180 града от 72 държави, които работят заедно, за да поставят творчеството и културните индустрии в центъра на плановете си за развитие на местно, регионално и международно ниво.

„БИС Секюрити“ е новият носител на купата на Община Габрово в XXVII-я турнир по минифутбол
9 февруари 2019
ОУ „Ран Босилек“ стартира проект по програма на МОН в Националния музей на образованието
9 февруари 2019