Народни носии, наследени от техните прабаби, бяха облекли жените от русенското село Красен, които днес представиха характерния за Димитровден обичай „Лъчене” в ЕМО „Етър”. В миналото, когато по селата все още е имало много животни – овце и кози, на Димитровден стопаните отивали да си ги приберат и да се разплатят с овчаря, който се е грижил за тях през пролетта, лятото и есента. От общото стадо всеки взимал своите животни, а събитието имало истински празничен характер.
Посетителите на Етнографския музей на открито „Етър” видяха истински „Красенски кехлибар” – така се нарича групата, създадена от жените от селото, които направиха възстановката в музея.
Иванка Абрашева не само е техен ръководител, но познава обичая от разказите на своите баба и дядо. „Това е обичай точно за Димитровден, когато се „лъчат” овцете. Пролетта всички стопани ги дават на селски чобанин, който ги пасе до есента. На Димитровден те отиват да му платят, според броя на животните. Песните и хората съпътстват празника, младите момичета огласят с песните си мястото, където са събрани овцете, а цялото село ги слуша и им се радва”.
В църквта „Свето Богоявление” на ЕМО „Етър” бе отслужен водосвет, а на посетителите бе раздаден курбан по случай празника Димитровден. Гостите бяха почерпени с приготвен по автентична рецепта качамак и наблюдаваха как се мели жито в мелницата на музея.