Общински съвет – Габрово прие с 30 гласа „за“ промяна в наименованието на АИР „Боженци“ на последното си заседание от 31 март 2016 г. Новото име ще бъде Музей на архитектурно-исторически резерват „Боженци“. Промяната се налага, заради препокриване на сегашното име на музея „АИР Боженци“ с наименованието и статута на груповата недвижима културна ценност – архитектурно-исторически резерват с. Боженци.
В старото име „АИР Боженци“ липсва организационната форма на музейната институция, която съгласно Закона за закрила и развитие на културата, е общински културен институт и осъществява дейност като музий. Добавянето на определението „музей“ в името на институцията дава възможност тя да бъде включена в регистъра на музеите в България, да членува в музейни организации, както и да кандидатства за държавна субсидия. Заедно с промяната в името, бе приет и новият Правилник за устройството и дейността на Музей на архитектурно-исторически резерват „Боженци“, който е съгласуван с министъра на културата.
Общинските съветници приеха предложението за реализиране на проекта „Габрово – инвестиции за изграждане на съвременна градска среда“ по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. С 28 гласа „за“ и трима въздържали се, местният парламент даде съгласието си Община Габрово да сключи договор за безвъзмездна финансова помощ с Управляващия орган на ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. и да осигури необходимото съфинансиране със собствени средства за изпълнението на проекта. Обектите, които влизат в него са: „Благоустрояване на парк „Колелото“ и прилежащи квартални пространства“, „Благоустрояване на част от централна градска част на Габрово и реконструкция на кръстовище „Шиваров мост“ и „Изграждане на част от Източна градска улица, гр. Габрово“. По предварителни разчети, проектът ще бъде със следните параметри: максимална продължителност – 30 месеца, индикативна обща стойност на проекта 11 300 000 лв., в т. ч. максимален размер на безвъзмездната финансова помощ – 7 721 892 лв. и индикативна стойност на собствено съфинансиране – 3 578 108 лв.
С 29 гласа „за“, 1 „против“ и двама въздържали се, бе прието преложението да се удължи срокът за ползване на временния безлихвен заем за погасяване на задължения по договори с изпълнители. Те се формираха в изпълнение на проекта „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Габрово“, по който бяха наложени финансови корекции. По процедура финансовите корекции се удържаха от Договора за безвъзмездна финансова помощ № 5112122-С001/13.07.2012 г. Крайният срок за ползване на безлихвения заем е до приключване на всички отчетни дейности по проекта, но не по-късно от 31.12.2016 г.
Идентично бе прието и предложение за удължаване срока на ползване на временния безлихвен заем за погасяване на задължения по договори с изпълнители, възникнали по проект „Интегриран проект за водния цикъл на град Габрово“, по който също бяха наложени финансови корекции. Те също бяха удържани в рамките на Договора за безвъзмездна финансова помощ № 58111-С077-268/23.02.2010 г. по проекта за водния цикъл. С подкрепа от 30 гласа „за“, 1 „против“ и двама въздържали се, общинските съветници дадоха съгласието си крайният срок за ползване на безлихвения заем да бъде до приключване на всички отчетни дейности по проекта, но не по-късно от 31.12.2016 г.
С 29 гласа „за“ местният парламент прие да бъдат променени границите на кметства Гъбене, Гергини, Драгановци, Жълтеш, Поповци и Чарково, поради присъединяване на населени места. Така към територията на кметство Гъбене се присъединиха населените места Борското и Смиловци. Към кметство Гергини се включиха населените места Гарван, Николчовци и Пейовци; към кметство Жълтеш – населените места Драганчетата, Торбалъжите и Ясените; към кметство Драгановци – с. Драгиевци; към кметство Поповци – населените места Гледаци, Дивеци, Мрахори, Пецовци, Прахали, Продановци, Рачевци, Чавеи и Янковци, а към кметство Чарково се присъединиха местата Бойчета, Езерото, Поток и Червена локва. Промяната на границите е в следствие на допитване до жителите на изброените населени места, организирано под формата на подписка.
Приети бяха бизнес-програма за развитието на „Регионален хоспис“ ЕООД, план за развитие на социалните услуги в Община Габрово за 2017 г. и Общинска програма за закрила на детето. Общинският съвет прие и отчетите, свързани с изпълнените дейности през 2015 г. по Програмата за опазване на околната среда на територията на община Габрово; за дейността на Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център – Габрово през 2015 г. и за реализираните дейности по Общинската стратегия за социално включване на Община Габрово през 2015 г.
В началото на заседанието кметът Таня Христова представи Програмата за управление на община Габрово – мандат 2015-2019 г. пред общинските съветници.