В края на миналата седмица се проведе семинар „Габрово – зелена община, адаптирана към климатичните промени“. В рамките на събитието, бяха представени три ключови инициативи, които целят да повишат устойчивостта на Община Габрово спрямо климатичните промени и се реализират по проект MountResilience.

Сутринта на петъчния 4-ти април започна със засаждане на дървета в любимия парк „Градинката с мечето“, където представители на различни институции се обединиха в подкрепа на околната среда, засаждайки 22 дървета от видовете японска вишна, шестил, чинар и магнолия.

Непланирано, но с много ведри усмивки и огромно желание да се грижат за природата, в инициативата се включиха пет деца и техният дядо, които засадиха своето дърво (явор).

Семинарната част на събитието стартира в Ритуалната зала на Община Габрово с представяне на обхвата и целите на проект MountResilience, насочен към адаптацията към климатичните промени в планинските региони на Европа. Последва и представяне на три от ключовите дейности по проекта, които обхващат картиране на зелената и синя инфраструктура, въвеждане на система за оползотворяване на дъждовни води за напояване, както и изграждане на система за ранно предизвестяване на бедствия като наводнения, горски пожари и урагани.

Първата дейност е реализирана от екип, ръководен от доц. д-р Стелиян Димитров, който е извършил подробен геопространствен анализ на територията на община Габрово. С помощта на модерни технологии като дроново фотограметрично заснемане, лазерна алтиметрия (LIDAR) и геопространствени анализи, е създадена детайлна база данни за дървесната растителност, зелените площи, водните обекти и уязвимостта към наводнения. Над 30 000 дървета са инвентаризирани в две ключови зони на града, което поставя основата за устойчиво управление на екосистемните ресурси и планиране на адаптивни мерки към климатичните предизвикателства. Данните от картирането ще бъдат включени в разработването на нова Стратегия за устойчиво управление на зелената и синя инфраструктура в Габрово.

Втората инициатива, представена от инж. Емил Цанов, се фокусира върху изграждането на система за оползотворяване на дъждовната вода за напояване на градската растителност. Представеното решение включва улавяне на дъждовните води от покрива на сградата на НЧ „Априлов-Палаузов“ (Драматичен театър „Рачо Стоянов“) и повърхностни води от река Синкевица, които ще се съхраняват в резервоари, а чрез помпена станция водата ще бъде качвана до разположените в близост градинки и зелени площи. Проектът предвижда интеграция на датчици за почвена влага, метеостанция, фотоволтаично захранване и интелигентно управление, целящи да намалят използването на питейна вода за напояване, да намалят въглеродния отпечатък и да създадат база за бъдеща оптимизация на напоителните системи в целия град.

Последният акцент бе поставен от инж. Красимир Ташев, който представи изграждането на интелигентна система за ранно предупреждение (EWMS) при наводнения, горски пожари и урагани. От презентацията стана ясно, че са проучени над 20 критични локации, извършени са теренни обследвания и анализи на исторически данни за възниквали в Габрово критични природни явления. Представената система комбинира разполагането на термовизионни камери, сензори за следене на речните нива, обработка на данни, и известяване. Предвижда се данните от системата да постъпват в две контролни станции – в Община Габрово и в РД „Пожарна безопасност и защита на населението - Габрово“. Освен това е планирано и създаването на информационен портал, от който гражданите ще могат да следят данните за околната среда в Габрово.

След презентациите семинарът продължи с работна дискусия, в която четири тематични групи споделяха идеи и предложения за адаптационни мерки и възможности, които да бъдат включени в разработването на Стратегия за устойчиво управление на зелената и синя инфраструктура в Габрово. Експертите в групите очертаха като силни страни на Габрово наличието на значителен горски фонд, реки и зелени площи, липсата на големи промишлени замърсители, ангажираността на местните власти и участието в различни партньорства с научни институции и международни мрежи, както и внедряването на иновативни решения и пилотни проекти. Сред слабите страни бяха отчетени липсата на инфраструктура за защита от бедствия, наличието на множество остарели и неподдържани дървета, липса на хумосен слой в почвата и амортизирана техническа инфраструктура. Основите заплахи, които експертите отчетоха, са свързани с появата на инвазивни видове и климатични номади, липсата на заинтересованост от населението и появата на нетипични за нашите географски ширини вредители и болести. Бяха идентифицирани и възможностите пред Габрово, които са свързани със създаване на системи за ранно предизвестяване на бедствия, провеждане на обучения и информиране на гражданите, прилагане на подходи за вертикално и покривно озеленяване, използване на високи технологии и иновативни решения, развитие на екотуризъм и зелена икономика.

Участниците в семинара заявиха своето желание да продължат да участват в дискусии и работни срещи, за да подпомогнат разработването на новата Стратегия за зелената и синя инфраструктура на Габрово. А във финала на събитието експертите се обединиха около общата визия за Габрово, като град, който се стреми да управлява климатичните рискове, да съхранява природата и използва нейния потенциал, за да осигури безопасна, здравословна и качествена среда за своите граждани.

С презентациите от семинара може да се запознаете в линковете:

Презентация по проект MountResilience

Презентация – Данни от картиране на зелената и синя инфраструктура

Презентация - Проучване за оползотворяване на дъждовните води

Презентация – Проучване на система за ранно предизвестяване на бедствия

Габрово във фокуса на четири епохи
7 април 2025
Председателят на Общински съвет Габрово посрещна ученици от ОУ "Ран Босилек"
8 април 2025