
Общински служители от цялата страна ще посетят първата енергийна общност в България – тази в Габрово. Работното посещение е организирано от „Грийнпийс“ – България и Община Габрово с цел обмен на знания и опит за създаването на енергийни общности и за работата на този модел за гражданско участие в производството и споделянето на електричество.
В края на 2024 г. „Грийнпийс“ – България стартира безплатен онлайн курс за енергийни общности – „Енергийно еспресо“. Обучението бе насочено към общински специалисти, ангажирани в сферите на градското планиране, зелените политики, енергетиката и енергийната ефективност, инвестициите и социалната политика. С примери от България и чужбина, казуси и занимателни задачи, специалистите получиха основни познания за планиране и изграждане на енергийна общност, сформиране на работни екипи, комуникация на проекта и използване на общинския сграден фонд. Обучението съдържаше извадки от българското и европейското законодателство, което е от изключителна полза при създаването на така нареченото „общинско енергийно гише“ или „единно звено за контакт“.
След завършването на курса най-активните общини бяха поканени да посетят Габрово и да се запознаят с ключови моменти около развитието за първата енергийна общност, управлението на проекта, комуникацията с местното население и бизнеса, изграждането на инсталацията, финансовите аспекти, пречките и разбира се бъдещите планове на Общината. От поканата ще се възползват общините Русе, Смолян, Пазарджик, София и Перник, като служителите ще могат да посетят самата инсталация и да се запознаят с технически детайли.
Енергийната общност представлява група от хора, които самостоятелно като общност или с помощта на местната власт произвеждат енергия от възобновяеми източници, като споделят приходите и разходите от това. Имат свободата сами да решават как да изразходват генерираната в общността енергия. Могат да я използват за собствени нужди, да я съхраняват, да я отдават обратно в електропреносната мрежа, да я продават на други потребители и дори да я даряват на енергийно бедни домакинства наоколо. Енергийните общности подсилват местната икономика, сплотяват хората и позволяват независимост от големите производители и разпределители на електроенергия, без да вредят на околната среда и климата.