Стойо Христов Андрейчев е роден през 1889 г. в Габрово.  Възпитаник е на Априловската гимназия. Записва право в Софийския университет, но прекъсва обучението си, за да замине за фронта по време на избухналата Междусъюзническа война. Участва и в Първата световна война, след чийто край остава военопленник в Гърция. Успява да завърши висшето си образование едва през 1920 г. и се завръща в Габрово, където развива активна обществена дейност. Заема поста секретар на Съюза на габровските индустриалци, редактира и издава вестник „Родолюбец“, председател е на Музикалната дружба в града. През юли 1923 г. е назначен за Околийски началник на Габрово, а през периода 1934-1935 г. изпълнява длъжността помощник - кмет.

За кмет на Габрово е назначен на 15 януари 1936 г. и  управлява града до 20 декември 1938 г.

Съсредоточава усилията си върху реализиране на идеята в Габрово да се създаде градски автотранспорт. По негово предложение, на 21 септември 1936 г. общинската управа взема решение за организирането на такъв и месец по-късно първата автобусна линия е пусната в действие  – от фабрика „Пенчо Бонев“ /намирала се в района на днешния пл. „Белорусия“/  до с. Бичкиня.

Наред с дейностите по развиването на организиран градски превоз, Стойо Андрейчев работи активно и по проучвания за добив на електроенергия и за подобряване на водоснабдяването по проекта „Козещица“.

През 1936 г. е изработен специален правилник за ползване на водните ресурси. Разработена е 4-годишна програма за развитие на града, която предвижда изпълнение на водоснабдителен проект „Козещица“, корекция на речното корито и реализиране на първи етап от проект за изграждане на канализация. В програмата са включени и дейности по павиране на централните градски улици „Орловска“ и „Скобелевска“, и „Априловски булевард“. За изпълнението на амбициозните цели е договорен заем от Габровската популярна банка в размер на 20 000 000 лв.

Освен за благоустрояването на Габрово, общинската управа влага средства и за предоставяне на грижи за социално слаби граждани, поема разходите за  погребения на бедни, подпомага инвалиди и изпаднали в беда.

Дейностите по развитието на града са продължени, макар и с постепенно забавени темпове, и от следващите кметове - Апостол Гъдев и Петър Клинчев, управлявали Габрово до 9 септември 1944 г.

Източници:
Търновски, Д. - „Габровските градоначалници 1879-1946 г.“, Габрово, 2005.
Стефанов, Р. – „Управление на Габровската община“, Габрово, 1976 г.

Децата на Габрово рисуваха за хората на първа линия
22 май 2020
Виртуална панорама на габровските училища
22 май 2020