Габровският театър ще отбележи Деня на народните будители с българската общност в Атина. Визитата е по покана на Клуба на дейците на културата „Нов живец“ и е с подкрепата на българското посолство в гръцката столица. Пътуването ще се осъществи от 26 до 28 октомври 2019 г., когато започват честванията на българския празник сред сънародниците ни. ДТ „Рачо Стоянов“ ще представи един от любимите на публиката спектакли - „Михал Мишкоед“, на режисьорката Невена Митева.
Представлението на Габровския театър заема централно място в програмата по отбелязването на Деня на народните будители. По думите на организаторите, то ще допринесе за поддържането на българския дух сред нашите емигранти и за популяризирането на нашата култура зад граница. Клубът на дейците на културата „Нов живец“ е ключов партньор в работата с ученици от българските неделни училища, техните родители и българската общност като цяло.
Изборът на постановка не е случаен. Автор на пиесата е възрожденецът Сава Доброплодни, а по нея е играно първото театрално представление у нас през 1856 г. Режисьорката Невена Митева и габровската трупа избират да следват театрални похвати от миналото, когато всички женски роли са били играни от мъже. В този спектакъл актьорският състав е изцяло мъжки, но това не е пародия, а умела игра с предизвикателството да се преобразиш като някой друг.
Участват актьорите Димо Димов, Любомир Кръстев, Светослав Славчев, Петко Петков, Ангел Калев, Живко Гущеров, Васил Грънчаров, Валери Радев, Даниел Тотов, Стоян Руменин. В постановъчния екип влизат: Румелия Алексиева – музика, Лъчезар Захариев – хореография, Велизар Велчев – текст на песните.
В спектакъла зрителите ще се потопят в атмосферата на онова време, пълно с тънки надхитрявания, комични ситуации, любовни грешки и забежки, за да открият, че нашето съвремие не се е променило много. Публиката отново ще се срещне с човешката алчност и глупост, измамната заблуда за хубостта, любовните мъки на героите. Двете паралелни истории, които се развиват в постановката са поразително актуални и днес. Зрителите ще чуят архаичен български език от времето на възрожденците, което не само подсилва комичното в спектакъла, но ги прави непосредствени свидетели на случващото се на сцената. Автентичното звучене на българската реч помага на актьорите да се заиграят с публиката, да я включат в кроежите на персонажите, които пресъздават.
С тази постановка Габровският театър ще представи пред българската общност класическа комедия от времето на зараждането на театралното изкуство у нас. Текстът на пиесата, режисьорските решения в спектакъла, подбора на актьорите, сценографията и костюмите ще възродят и обогатят представата на зрителите за българското Възраждане. Ще ги потопят в смисъла на празника, който честваме в Деня на народните будители.