2 май

160 години от рождението на Джером К. Джером (1859 - 1927) - английски писател и драматург. Витрина в Заемна за възрастни

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

 

3 май

18:00 ч. Концерт на вокалните групи при НЧ „Априлов - Палаузов“

Зала „Възраждане“

 

4 май

11:30 ч. „Последните пушки на Априлското въстание в Габровския край – битката на четата на Христо Патрев“ – историческа възстановка на РК „Традиция“ 

Кв. Нова Махала – Габрово

 

5 май
11:00 ч.“Вранката и зъбките“, режисьор: Теменужка Коларова, сценография: Драгомир Цанев, музика: Георги Гарчов

Държавен куклен театър - Габрово

 

6 май

11.00 ч. „Гергьовденски люлки, фолклорна програма с участието на оркестър „Габрово“ 

Дечкова къща

 

7 май

17:30 ч.   Изложба  „Дарението” живопис, графика, скулптура и рисунка, колекция на Христо Стоянов” (до 7 юни)

18:30 ч. Концерт на Трио Ангел Заберски

Зала „Възраждане“

 

7-13 май

Национална библиотечна седмица „Книгите са само началото…“

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

 

8 май

17:00 ч. Изложба РИСУНКИ и ПЛАСТИКИ от проект „Музеят като образователна среда” на ученици от ОУ „Неофит Рилски”

Художествена галерия „Христо Цокев“
17:30 ч. 85 години от рождението на актьора Кирил Господинов. Премиера на книгата и изложбата „Баш майстора завинаги“. Организатори: Община Габрово и литературния сайт Tetradkata.com
Зала „Възраждане“

 

9 май

Ден на Европа

ЕМО „Етър“, вход свободен

Витрина 200 години от рождението и 120 години от смъртта на Николай Христофорович Палаузов (9.05.1819/1821 г., Габрово – 2.03.1899 г., Одеса) – възрожденски обществен и просветен деец, книжовник, изпълнител на завещанието на Васил Априлов

Регионална библиотека Априлов - Палаузов

13:00 ч. Среща разговор с детския писател, поет, учител и библиотекар Мария Маринова

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“, Детски отдел

17:00 ч. Представяне на книгата на доц. Сандю Бешев - „България на крачка от хималайската корона”

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

19:00 ч. „Духът на поета“, спекатакъл на Народен театър „Иван Вазов“

Дом на културата „Емануил Манолов“

 

10 май

Безплатна регистрация за библиотечни услуги по повод 11 май – Ден на светите братя Кирил и Методий и професионален празник на библиотекарите.

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

 

11 май

11:00 ч. Пепеляшка

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

10:00-17:00 ч. Работилница за изработване на „Габровски котки“

МАИР Боженци  

16:00 ч. Семеен фестивал „Четирите стихии“

Парк „Маркотея“

19:00 ч. Представяне на музикален албум „Църковно-славянски песнопения“

Зала „Възраждане“

 

12 май
11:00 ч. „Огнивото“, режисьор: Валентин Владимиров, сценография: Юлия Лачева, музика: Георги Гарчов
10:00-15:00 ч. Работилница за изработване на „Габровски котки“

МАИР Боженци  

 

13 - 17 май

Национална библиотечна седмица "Книгите са само началото..."

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

 

13 17 май 

Международен фестивал на комедийния спектакъл

Програма:

13 май

18:00 часа - Откриване на фестивала

18.10 часа – „Начало на спектакъла“, режисьор Васил Дуев, постановка на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово – сцена на театъра

20.00 часа – „Мартин, Данчо и майка им“, автор и режисьор Камен Донев, постановка на Драматичен театър Пловдив – сцена на театъра

21.15 часа – Паралелна програма – съпътстващи събития в пространството около театъра, проект по Програма Култура на Община Габрово

 

14 май

19.00 часа – „Емигрантски рай“, режисьор Катя Петрова, постановка на Театър „София“ - сцена на театъра

20:30 ч. Паралелна програма – съпътстващи събития в пространството около театъра, проект по Програма Култура на Община Габрово

 

15 май

19.00 часа – „Господа, другари, pichove и дами“, режисьор Димо Дешев, постановка на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен – сцена на театъра

20.00 часа – „Коя гад изяде кашкавала“, режисьор Теди Москов, постановка на Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе – сцена на Дом на културата „Емануил Манолов“

22:00 ч. Паралелна програма – съпътстващи събития в пространството около театъра, проект по Програма Култура на Община Габрово

 

16 май

18.00 часа – „Квартет за двама“, режисьор Лилия Абаджиева, постановка на Театър „Възраждане“ – сцена на Държавен куклен театър – Габрово

20.00 часа – „Мъни, мъни, мъни“, постановка на театър Куманово, Македония - сцена на театъра

 

17 май

19.00 часа – „Един безумен ден“, режисьор Михаил Петров, постановка на Народен театър „Иван Вазов“ - сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“

21.00 часа – Награждаване и закриване на Международния фестивал на комедийния спектакъл - сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“

 

14 май

Тренингово обучение за консултанти по библиотерапия

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

11:00 ч. Спортен празник на детските градини

Спортен комплекс „Христо Ботев“

15:00 ч. Изложба „Когато миналото беше настояще“ на СМРЗИ-Трявна и демонстрация на поставяне на сокай

Дечкова къща

17:30 ч. Откриване на изложба Живопис, графика, скулптура на габровските художници, посветена на Празника на града (до 19 юли)

Художествена галерия Христо Цокев
18:00 ч. Концерт „Открита сцена”на съставите при НЧ „Габрово-2002”

Парк „Маркотея“

 

16 май

18.30 ч. Биг бенд парад

Открита сцена на пл. „Възраждане“

 

17 май - ДЕН НА ГАБРОВО

9.00 ч. Молебен за благополучие на Габрово

Храм Успение на Св. Богородица

9.30 ч. Издигане знамето на града

Площад Възраждане

17.30 ч. Тържествена сесия на Общински съвет – Габрово

Ритуална зала на Община Габрово

19:00 ч. 24–то Габровско биенале на хумора и сатирата в изкуството – откриване и награждаване

Музей „Дом на хумора и сатирата“

20:00 ч. Концерт на група D2

Площад „Възраждане“

 

18 май - КАРНАВАЛНА ПРОГРАМА

10.00 ч. Национален детски фестивал „Смехоранчета”

Зала „Възраждане”

11:00 ч. Национална среща - наддумване  „БЛАГОЛАЖ“

Музей „Дом на хумора и сатирата“ - Парк на смеха 

11.00 – 14.00 ч. Международен Карвинг фестивал на смеха

Зала „Възраждане”

11.30 ч. Национална изложба и карнавал-ревю на котки

Спортна зала „Орловец”

14:00 ч. Детски мини карнавал

Открита сцена на ул. „Радецка“

17:00 – 17:45 ч. КАРНАВАЛНО ШЕСТВИЕ ЧАСТ I 

18.00 ч. КАРНАВАЛНО ШЕСТВИЕ – ЧАСТ II  

20.00 – 23:00 ч. Празник на щирника и Нощ на музеите

Регионален исторически музей

20:30 ч. Празничен концерт с участието на: Акага, Bandalооp, Down Low, Tess, Turbo B

Открита сцена на пл. „Възраждане“

22:30 ч. Фойерверк шоу

Площад „Възраждане“

22:45 ч. DJ парти с участието на Filatov & Karas

Открита сцена пл. „Възраждане“

 

19 май

10:00 – 16:00 ч. Следкарнавално състезание "Игрите на баба и дядо"

ЕМО „Етър“

11.00 – 14.00 ч. Международен Карвинг фестивал на смеха

Зала „Възраждане”

11:00 – 15:00 ч. „Фермата“ – семейно шоу

Пред спортна зала „Орловец“

11:00 ч. Гарджето певец

Държавен куклен театър - Габрово

20:00 ч. Концерт на група SoulBmoll

Открита сцена на пл. „Възраждане“

 

20 май

220 години от рождението на Оноре дьо Балзак (1799 - 1850) - френски писател. Витрина в Заемна за възрастни

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

 

21 май

19:00 ч. Истина или се осмеляваш

Камерна зала, Дом на културата Емануил Манолов“

 

24 май

ДЕН НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ И БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА

9.30 ч. Тържествен молебен

Храм Успение на Св. Богородица

9.45 ч. Литийно шествие

Храм Успение на Св. Богородица” – паметника на Васил Априлов

10.00 ч. Празнично шествие 

Площад  „Възраждане”

 

25 май

Презентация 150 години от рождението на Георги Стаматов (1869-1942) – български писател

Регионална библиотека Априлов - Палаузов

 

29 май

17:15 ч. Представяне на книгата на Петър Чухов „Достатъчно дълго“

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

19:00 ч. „Да минеш под дъгата“, представление на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, с участието на Тони Димитрова

Зала „Възраждане“

 

30 май

19:00 ч.Транзит

Камерна зала, Дом на културата „Емануил Манолов“

 

31 май

18:30 ч. Концерт на ДФА "Габровче" по повод 1 юни - Международен ден на детето
Площад "Възраждане"

Презентация и литературно четене с доброволците към РБ „Априлов Палаузов“ по повод 200 години от рождението на Уолт Уитман (1819-1892) – американски поет

Регионална библиотека Априлов - Палаузов

 

 

Още през май:

 

Регионален исторически музей – Габрово

Постоянна експозиция „Габрово и габровци”

Игра-пъзел „Открий съкровището” (с предварително записване)

Постоянна експозиция „Градски бит от края на ХІХ в. до 40-те години на ХХ в.”

Игра „Дечковото златно съкровище” (с предварително записване)

Изложба „С ухание на роза“ на ИМ „Искра“ – Казанлък

Урок в музея: „Цанко Дюстабанов и бунтовната 1876 година“ (с предварително записване)

Ателиета за приложна работа (с предварително записване):

 „Маски горе!“ - изработване на карнавални маски

 „Аз, Буки…“ – глаголица и кирилица, писане с перо

Културна ценност за месец май в РИМ-Габрово – Акварел „Къща на Цанко Дюстабанов“, худ. Ст. Ковачев

Витрина на РИМ-Габрово в Тера Мол – Представяне на колекция ордени и медали от фонд „Нова история на РИМ-Габрово, втора част

 

ЕМО „Етър“

Втори национален детски конкурс “Бостанско плашило” 

15 март – 5 май 

Ателиета „Майсторете, ръчички” за изработване на плашила.

Ателиетата са насочени към ученически групи и се реализират по предварителна заявка на телефон: 0884 772415.

Съботна семейна работилница за изработване на плашила - 4 май

 

Гергьовден - програма

5 май 

11:00 – 13:00 ч. Надиграване „ На гергьовденското хоро” пред Църква „Св. Богоявление”

11:00 – 16:30 ч. Работилница за украса на обредни хлябове

шатра до Книгопродавницата

11:00 – 16:30 ч. Демонстрации по биене на масло и подсирване на сирене

Балканска мандра

16:00 – 17:30 ч. „Юнаци с умни калпаци”, театрална постановка на Драматичен театър „Йордан Йовков”, гр. Добрич

пред Църква „Св. Богоявление”

6 май

10:00 – 11:00 ч.  Празнична служба с Водосвет
Копие на Чудотворна икона на Св. Великомъченик Георги от Света гора ще бъде изложено за поклонение
Църква „Св. Богоявление”
10:00 – 17:00 ч. Работилница „Анимирай Гергьовден“ – традициите срещат дигиталните изкуства
 Заявяване на участие в Книгопродавницата
11:30 - 15:30 ч. „Гергьовденски пъзел”, ситуационно - образователна игра
 с отборен характер
 Заявяване на участие в Книгопродавницата
11:00 – 16:30 ч. Работилница за украса на обредни хлябове
шатра до Книгопродавницата
Демонстрации по биене на масло и подсирване на сирене
Балканска мандра

 

17 май

Откриване на изложба с плашила, участвали във Втори национален детски конкурс "Бостанско плашило".
Обявяване на резултатите от конкурса. 

Международен ден на музеите – 18 май

Организиране на работилници "Научи и преживей" - запознаване с традиционни занаяти

Изложба  „Строителните занаяти на Стара планина”

13 април – 10 май

Съвместен проект със сдружение „Мещра”.

Място: изложбена зала над Хлопкарска работилница

Изложба „Аз съм българка”

Националният проект „Аз съм българка“ е дело на младия габровски фотограф Радослав Първанов, който заснема българки в автентични народни носии на фона на културно-исторически забележителности от цяла България. 

„Мъжки времена”

Веществено-документален разказ за живота на мъжа през първата половина на ХХ век от раждането до смъртта.

Изложба „55 години Етнографски музей на открито „Етър”

Веществено-документална изложба, акцентираща върху интересни моменти и любопитни факти, свързани с историята на музея, от изграждането и възстановяването на първите му обекти и „оживяването” им с майстори занаятчии до наши дни.

„Спомен за опълченеца Петър Саков 1857 - 1930”

Фотодокументална изложба

Изложба „Там където думите са излишни…”

(музикални инструменти и вещи на известни български музикални творци)

Съвместна изложба на Етнографски музей на открито „Етър”, Регионален исторически музей – Шумен, Исторически музей - Попово

Изложба Вратата на спомените