1 септември

Витрина 120 години от рождението на Димитър Талев, български писател (1898-1966). Регионална библиотека „Априлов - Палаузов” и Филиал 3

20.00 ч. Фестивал на хартиените фенери

площад Възраждане

 

4 септември

17.30 ч. Изложба ,,Временен баланс - непрестанни трусове”

Художествена галерия „Христо Цокев”

 

6 септември

10.00 ч. Поднасяне на цветя по повод 133 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

Паметник на Чардафон

 

6 - 9 септември    

XVI Международен панаир на традиционните занаяти 

  • Международно изложение базар на традиционни занаяти, 6–9 септември
  • Международна майсторска надпревара по каменоделство, 5-8 септември
  • Изложба базар „Иконопис“, 6–30 септември, Изложбени зали над Дърворезбарска работилница
  • Изложение базар „АртЗона“, 6–9 септември
  • Изложба „Изкуството – мост между културите“ (традиционни занаяти от Иран), 7–30 септември, Изложбени зали над Шарланджийска работилница
  • Изложба „Палестина – Светата земя”, 7–30 септември, Голяма изложбена зала
  • Възстановки и демонстрации на домашни занятия, 6-9 септември
  • Базар на природни продукти, 6–9 септември, Център „Българка”
  • Занимания за деца, 6–9 септември, Музеен детски център
  • Фолклорна програма, 6–9 септември

http://fair.etar.bg/programa#programa

ЕМО „Етър”

 

8 септември

Витрини 150 години от рождението на Мара Белчева, българска поетеса (1868 – 1937)

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

 

9 септември

Витрина 190 години от рождението на Лев Толстой, руски писател (1828-1910)

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

 

10 септември

Вход свободен в ЕМО „Етър“

14.00 ч. Първа среща на клуб „При Чарли“ с прожекция на филма „Любимец 13“

Музей „Дом на хумора и сатирата“

19.00 ч. „Маршрутка“, спектакъл на  ДТ Хасково

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

 

 

10 – 17 септември   

МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ДНИ НА КАМЕРНАТА МУЗИКА /42-ро издание/

Художествена галерия „Христо Цокев”

Програма:

10 септември, 19.00 ч.

Романтизъм и съвременност

Камерен ансамбъл „Софийски солисти” – диригент: Пламен Джуров, солист: Стоимен Пеев – цигулка и виола, с участието на Стефан Врачев – пиано, Цветомир Лазаров -  бас китара, Мая Тошева – ударни инструменти. В програмата: Пламен Джуров – Метаморфози, Гия Качели – „Светлосянка“, Едвард Григ – Квартет – в сол минор

11 септември, 19.00 ч.

Майсторски клас на проф. Минчо Минчев

Рецитал на Че-Е Джунцигулка (Южна Корея), Юнг Ю Хуанг – цигулка (Тайван), Мариана Капитонова – пиано. В програмата: Бетховен - Сонати за пиано и цигулка № 5 и 7, Чайковски – Валс скерцо, Сен Санс – Интродукция и рондо капричиозо

12 септември, 19.00 ч.

Шедьоври от Франция

Рецитал на Христо Танев – виолончело, Елена Дикова – пиано

В програмата: Сонати за виолончело и пиано от Пуленк, Дебюси и Цезар Франк

13 септември, 19.00 ч.

Фестивално Клавирно трио. Александру Гавриловичи цигулка, Румъния – Швейцария, Стефан Хаджиеввиолончело, Десислава Щерева – пиано                     

14 септември, 19.00 ч.

90 години от рождението на Александър Танев

Габровски камерен оркестър - Диригент Иван Стоянов, солист Марта Таневацигулка, с участието на пианистите: Мирела Валявичарска, Илина Михова, Йордан Григоров, Теодора Даскалова, Александра Даскалова. В програмата: Произведения от Александър Танев

15 септември, 11.00 ч.

Утро за деца от 1 до 101 години – Вход свободен!

Участват деца-пианисти от музикален клуб „Весела“ – Габрово. В програмата: Л. В. Бетховен, Франц Шуберт, Йоханес Брамс, Ференц Лист, Клод Дебюси, Сергей Прокофиев, Сергей Рахманинов, Бела Барток, български композитори

16 септември, 11.00 ч.

50 години Камерна капела „Полифония“ – София,  диригент - Людмила Герова,  Ивелина Иванчева – пиано. В програмата: Г. Ф. Хендел, П. И. Чайковски, Ф. Пуленк, Ивелин Димитров, Николай Кауфман, Я. Петелин

17 септември, 19.00 ч.

Габровски камерен оркестър - Диригент Карло Янс (Люксембург), солисти: Деница Димитрова – арфа, Ирена Христоскова – флейта, Кристиян Калоянов – кларинет. В програмата: Перголези – концерт за флейта и оркестър в сол мажор,  Росини – Малки и големи вариации за кларинет и оркестър, Ада Джентиле – „Звук в сянката“ за струнни, Бизе – Менует из Втора сюита „Арлезианката“, Дебюси – Два танца за арфа и струнен оркестър, Потъналата катедрала, Морис Равел – Интродукция и алегро за арфа, стурнен оркестър, флейта и кларинет, Сен-Санс – Тарантела за флейта, кларинет и оркестър

 

 

11 септември

17.30 ч. Изложба живопис на доц. Янаки Манасиев и негови студенти, съвместно с ХГ „Борис Денев”, Велико Търново

Художествена галерия „Христо Цокев”

19.30 ч. „Шибил“, с участието на Иван Юруков, постановка на ДТ „Рачо Стоянов“ по проект „Назад по калдъръмените улички”, финансиран по Програма Култура на Община Габрово

ЕМО „Етър“

 

12 септември

17.00 ч. “Габрово и свободата” – юбилейна изложба на Надежда Лазарова, посветена на 140-годишнината на Освобождението

Дечкова къща

 

13 - 14 септември

Безплатна регистрация за ползване на библиотечни услуги за всички ученици по повод първия учебен ден

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

 

15 септември

Витрина „Училище, здравей”

Филиал 3 на Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

19.00 ч. Съботни евъргрийнипроект на Народно читалище „Будителите 2017“, финансиран по Програма Култура на Община Габрово

Ресторант «Егоист» МОЛ-Габрово

 

16 септември

11.00 ч. „Мечо Пух“

Държавен куклен театър – Габрово

 

17 септември

Витрина 120 години от рождението и 90 години от смъртта на Христо Смирненски, български поет и сатирик, журналист (1898 – 1923)

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов” и Филиал 3

 

18 септември

10.00 ч. „Есенни приключения“ - литературно четене на детски стихотворения за есента – инициатива на РБ „Априлов - Палаузов”  

ДГ „Младост”

19.00 ч. „Михал Мишкоед“ - постановка на постановка на ДТ „Рачо Стоянов“

ЕМО „Етър“

 

19 септември

17.30 ч. Представяне на книгата на Христо Стоянов „Отворени писма до българия“

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“

 

20 септември

Витрина 110 години от рождението на Лазар Донков (20.09.1908 г. - 13.09.1976 г.), създател на Етнографския музей на открито „Етър” (1964)

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

19.00 ч. „Горещо“ – 10 години театрална къща „Вива Арте“ - премиера

Дом на културата „Емануил Манолов“                                                                                        

 

21 септември  

Витрина 110 години от провъзгласяването на независимостта на България

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

17.00 ч. Прожекция на биографичния филм за Тодор Цонев – „Паноптикум” на Юри Буков, и разговор за творчеството на художника, като част от Европейските дни на наследството  в Европейската година на културното наследство - 2018 г.

Музей „Дом на хумора и сатирата“

18.00 ч. „Снежанка и седемте джуджета“ - премиера

Държавен куклен театър – Габрово

19.00 ч. „Нека първият им звън изрече думата „мир“ – тържествен камбанен звън, посветен на Международния ден на мира и Европейската година на културното наследство

Храмовете в Габрово

20.00 ч. Прожекция на филма „Дързостта да бъдеш пръв“, посветен на индустриалеца Иван Хаджиберов

Двора на Интерактивен музей на индустрията

 

22 септември  

10.30 ч. VI Национален фестивал за любителско фолклорно изкуство "Балканджийско надиграване - на хорото по терлици" 2018

Приключенски парк "Незабравка" с. Поповци

11.00 ч. Концерт на оркестър „Габрово” по повод 110 години от обявяването на Независимостта на България

Открита сцена ул. „Радецка”

11.00 – 12.30 ч. Пространствени рисунки – Творческа и образователна програма към изложбата „Светът според Тодор Цонев”

Музей „Дом на хумора и сатирата“

12.30 ч. Концерт на Фолклорен ансамбъл „Сивек“

МАИР „Боженци”

 

22 - 23 септември

Празник на „габровския шоколад”

11.00 – 16.00 ч. Демонстрации на сушене и пушене на сини сливи

11.00 – 16.00 ч. Приготвяне на пестил и мармалад от сини сливи

ЕМО „Етър”

 

23 септември

11.00 ч. „Снежанка и седемте джуджета“

Държавен куклен театър – Габрово

11.00 ч. Прожекция на документалния филм „Мост към Кристо”;  творчески занимания по конструиране на мостове, семейна работилница

Музей „Дом на хумора и сатирата“

 

25 септември

13.00 ч. Заключително събитие на „Балканския студентски лагер по японистика“ с тема „Хумор“, организиран от катедра Японистика при СУ „Св. Климент Охридски“

Музей „Дом на хумора и сатирата“

17.00 ч. Представяне на книгата „Благодаря ти, мамо“ на Дора Прангаджийска

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

17.30 ч. Изложба ,,Сигет’’ - Унгарски Културен Институт

Художествена галерия „Христо Цокев”

 

26 септември

17.00 ч. Представяне на книгата на Иван Христов „Любовен речник“

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

19.00 ч. Осмото чудо спектакъл на национален фолклорен ансамбъл Българе

Дом на културата Емануил Манолов

19.00 ч.  „Мъжете предпочитат да излъжат“ – театрална постановка на ДТ Ямбол

Драматичен театър  „Рачо Стоянов“

 

27 септември

18.30 ч. Представяне на книгата на Евгения Атанасова “Кристо, Владо, Росен и плаващите кейове” и среща с авторката

Музей „Дом на хумора и сатирата“

19.00 ч. Чудесата в китарата - концерт на Радослав Талев с участието на ученици по китара от музикална школа Звезди в аванс

Зала Възраждане

 

28 септември

17.00 ч.  „Случаят Кюри“ - детски игрален филм, по повод проект  REFRESH - Европейска нощ на учените, с любезното съдействие на Британски съвет, София; Филмът е подходящ за детска публика от 7 до 12 години

Музей „Дом на хумора и сатирата“

 

29 септември

10.30 ч. Принцесата и жабокът

Драматичен театър  „Рачо Стоянов“

 

30 септември

11.00 ч. „Рибарят и златната рибка“

Държавен куклен театър – Габрово

 

Още през септември:

 

ЕМО „Етър“

Изложби: „Съградено и съхранено”

„Традиционните празници в „Етър”-а”

„Вратата на спомените”

„Майсторство без граници” - Представяне на традиционни занаяти от чужбина

 

Регионален исторически музей

Игра-пъзел „Открий съкровището”

Игра-пъзел „Дечковото  златно  съкровище“  – Дечкова къща

Културна ценност за месец септември – Картел на фабрика „Троица“

Витрина на РИМ-Габрово в МОЛ-Габрово – пещерата Бачо Киро при Дряновския манастир