Калоян Иванов е управител на "АМК Задвижваща и управляваща техника", Габрово. Той започва кариерата си в АМК преди 17 години, заемайки позициите ел. конструктор, заместник-управител технически въпроси и прокурист. Фирмата е част от холдинга AMK Group, Германия - пазарен и технологичен лидер на електрозадвижващи системи и предлага иновативни решения за автомобилната индустрия.

На 28 юни Калоян Иванов бе сред основните участници в дискусията за бизнес климата в Габрово, която бе част от Срещата на бизнеса в Габрово и региона, организирана от Община Габрово в партньорство с едни от най-големите медийни издатели за бизнес и информационни технологии в страната.

Възможностите за привличане на нови инвеститори и висококвалифицирани кадри, осигуряването на привлекателни условия за живот в региона и подготовката на кадрите съобразно изискванията и целите на бизнеса бяха сред акцентите в бизнес панела на форума. Интервюто с Калоян Иванов направи Десислава Сутева.

Как се прави бизнес в Габрово, г-н Иванов, трудно ли е както обикновено мислим?

- В Габрово не е трудно да се прави бизнес. Най-важното е да намерим правилните хора, за правилните роли и да намерим правилните решения на проблемите. Когато преди 20 години АМК стъпи на габровска земя, две бяха причините за това решение - на първо място бе присъствието на Технически университет, на второ място - топлото отношение на хората. И се надяваме, че това са предпоставки за устойчив растеж, не само на нашата фирма, а на всички наши партньори от Габрово.

Глобално проблемът е за кадри, за млади хора, при вас съществува ли този казус?

- Чисто статистически, 45% от нашия персонал, от около 140 човека, са хора под 40 години.  Както споменах и по време на срещата на бизнеса в Габрово и региона, основният начин, по който задържаме нашите кадри е чрез кариерни програми. Предлагаме на хората да се учат, да се развиват, защото това естествено е най-големият мотиватор след финансовото заплащане.

Освен младите хора с техническо образование, които търсят реализация, имате ли планове да работите с децата в училищни възраст?

- Разбира се. Учениците от гимназиите в града ни посещават. За децата е изключително интересен начинът, по който се върти двигателя, променят се параметрите или машината прави, каквото ние поискаме.

Как успявате да покажете на децата, че в едно производство не е толкова скучно, колкото очакват?

- Необходимо е търпение и ясни за тях примери, за да разберат основния принцип на работа. Когато видят сложната машина сведена до няколко прости елемента, те разбират принципа на работа и се вдъхновяват да създадат нещо подобно или да подобрят вече съществуващо.

Вероятно това е начинът децата да бъдат заинтригувани, а защо не и да пожелаят да станат част от екипа на Вашата фирма в бъдеще?

- Разбира се, ние сме отворени за това. Работим много с Техническия университет в тази посока, но в сферата на дуалното образование, по отношение на средната образователна степен, има още много какво да се желае.

Представете си, че съм потенциален инвеститор, обмислящ да дойде именно в Габрово, какво бихте ми казали, като човек с опит в правенето на бизнес в този регион?

- Хубавото е, че не само ние сме добрият пример за правене на успешен бизнес в Габрово. Има много други фирми, присъстващи тук от дълги години. Ще Ви препоръчам да дойдете в Габрово. Всъщност хората, университетът, условията, добрият климат, близостта на Узана, възможностите за туризъм, са нещата, които в бъдеще ще правят нашия регион атрактивен за инвеститори, за млади хора и техните семейства.

В село Тодорчета ще пресъздадат събития от националната ни история на 7 юли
3 юли 2018
Община Габрово в европроект за зелени обществени поръчки
4 юли 2018