През Есенната ваканция над 600 деца от цялата страна се включиха в инициативите на Националния музей на образованието, които се провеждат под наслов „Техният ден – времена, събития и личности”.

Този ноември те са посветени на 95 години от първото честване Деня на народните будители и на всички ученици музеят предлага новия си филм за зараждането, развитието и превръщането на Първи ноември в общонароден и официален за България празник.

По желание на посетителите се прожектират тематични видеофилми, изработени от НМО. 70 деца от ОУ „Васил Априлов” - Варна, избраха филма за Благодетеля „Ние живеем за нашите потомци”, посетиха гроба на Априлов и споделиха, че на входа на тяхното училище има барелеф на патрона. За талантливите и изявени деца от варненското училище е учредена Априловска награда.

Ученици от Раднево, Троян, Горна Оряховица, В. Търново, Стара Загора, София гледаха късометражните филми „Д-р Петър Берон”, „Неофит Рилски”, „Просветни традиции и модерни времена”.

Някои деца предпочетоха играта с тематични пъзели с образи на народни будители, други - ролеви игри в двете възстановки на музея – на Килийно и Взаимно училище.

За техните учители и придружаващи ги родители НМО предложи изложбата, посветена на Пенка Касабова - първата българска с висше образование по специалността Предучилищно възпитание, оставила значителна следа в историята на българската педагогика. Музеят е подготвил и специална тематична витрина за Никола Живков във връзка със 135 години предучилищно образование в България.

В Месеца под наслов „Техният ден – времена, събития и личности” се включи и Есенната занималня, организирана от ИМКА – Габрово, която избра урок в Школото на даскал Неофит. Децата анимираха с интерес  „наказанията” и „похвалите” в килийното училище и се представиха блестящо в „Изпитанието”.

Основно училище „Неофит Рилски” – Габрово, посети НМО в деня на 90-та си годишнина, за да връчи 40 награди на най-добрите и най-талантливи ученици, издигнали авторитета на училището.

„Дойдохме в Националния музей на образованието, защото е  единствен в България, един от символите на просветата, храм на знанието. На колегите им прилича да са точно в този храм на Първи ноември – каза Мая Колева, директор на ОУ „Неофит Рилски”. - Днес будители са съвременните учители, от които зависи бъдещето на нацията. Тази година отбелязваме 90 години от създаването на нашето училище и решихме, че музеят е най-подходящото място за празник.”

 За Анатолий Антов, учител по История и География, това е мястото, на което е бил всяка година на 1 ноември:  „Всяка година на тази дата водя тук учениците, на които съм класен ръководител. Това е свято място, пред което аз се прекланям и възхищавам! Днес в музея е VI а, другата година ще е VII а и пак ще дойдем.”

Освен организирани прояви през Есенната ваканция музеят беше посетен от десетки семейства от различни градове в страната.

ЕМО „Етър“ е сред 100-те национални туристически обекти, рекламирани от Министерство на туризма
6 ноември 2017
Посланикът на Франция в България Ерик Льобедел: Габрово е град на творческа активност и съзидателност
6 ноември 2017