С блестяща игра на своя лидер Лидия Ковачева, женският отбор на ХК „Бъки“ записа категорична победа над „Свиленград­-ПУ“ и завърши като титуляр първия полусезон в „А“ републиканската хандбална група. Двубоят между двата състава от петия кръг на шампионата се игра в зала „Орловец“ тази неделя и завърши при резултат 34:26.

Лидия направи най-­добрия си мач след дългото възстановяване от контузия, показа част от богатия си игрови арсенал и наниза впечатляващите 13 гола за категоричния успех на „Бъки“. Добър мач изигра и крилото Надежда Димитрова, а влязлата през второто полувреме опитна вратарка Петя Панчева показа, че да бъдеш успешен не зависи от годините.

Първата част не предвещаваше подобен изразителен успех. Габровските хандбалистки по традиция започнаха колебливо и въпреки че поведоха с 2:0 и 4:2, позволиха твърде лесно на гостенките да изравнят и да излязат напред, като в 23­-та минута разликата достигна до 5 гола в полза на „Свиленград –ПУ“ при 9:14. Причина бяха не особено концентрираните действия в атака, неточни стрелби и добрите действия на опитната вратарка Гергана Александрова. Съответно, с няколко добри контраатаки вицешампионките натрупаха разлика. В последните минути на полувремето обаче домакините се събудиха, заиграха по­-мобилизирано в защита и със серия от пет последователни попадения възстановиха равенството до почивката – 14:14.

През втората част възпитаничките на Веселина Златева излязоха преобразени на терена и водени от Лидия Ковачева отнесоха съперничките си. Полувремето започна с попадение за гостенките, последвано от шест поредни гола във вратата на „Свиленград –ПУ“ и резултатът стана 20:15. Габровските момичета продължиха с активна защита, а в нападение дойдоха минутите на Надежда Димитрова, която завърши с попадения пет контраатаки на отбора. Последва още една серия от четири последователни гола и 12 минути преди края интригата сякаш изчезна при резултат 29:19.

Това даде възможност на Веси Златева да вкара в игра и по­-младите състезателки в отбора Йоана Костова, Емилия Самуилова и Рени Еремиева. Опитната Петя Панчева пък замени Селин Тахир на вратата и се отблагодари за аплодисментите на публиката с няколко чудесни спасявания. Пет минути преди края и тя отстъпи мястото си на младата надежда Лора Иванова.

Доброто настроение беше помрачено от няколко неприятни контузии на габровски състезателки. Най-­притеснителна изглежда ситуацията с Габриела Георгиева, която напусна със сериозни болки в коляното и тепърва ще се уточни колко тежка е травмата й. Виктория Христова и Цанка Пенева обърнаха глезени, пострада и Ива Георгиева, но тя успя да се върне в игра въпреки болките в кръста.

В последните минути хандбалистките от Свиленград успяха да направят загубата си малко по­-приемлива, но все пак последната дума имаше Лидия Ковачева, която заби хълбочен удар със сирената и фиксира крайното 34:26. „Тръгнахме доста трудно, но важното е, че през второто полувреме колективът ни се събра и постигнахме добра победа с изразителен резултат. За мен това беше един много важен успех от психологическо естество, особено след дългото ми отсъствие заради контузия. Ясно е, че в първенството имаме два сериозни съперника – „Етър 64“ и „Свиленград­-ПУ“, и е важно в двубоите с тях да показваме най­-доброто от себе си, а когато побеждаваме и с разлика, както днес, чувството е още по-­хубаво. Жалко само за многото контузии, които получихме в този мач“, коментира секунди след края звездата на мача Лидия Ковачева, която вкара фаталните за „Свиленград-­ПУ“ 13 гола.

Надя Димитрова добави 7 гола за успеха, 4 вкара капитанката Силвия Атанасова, по 3 добавиха Ива Георгиева и Габриела Георгиева, 2 пъти се разписа Виктория Христова, а по едно попадение реализираха Биляна Григорова и Йоана Костова. За „Свиленград­-ПУ“ по 6 попадения отбелязаха Роксана Радева и Райна Георгиева.

„Мач с доста емоции, някой от които, за съжаление, неприятни. Ще изчакаме, за да видим какво точно е състоянието на Габи и се надявам искрено да е нещо по-­леко. Ива има проблеми с кръста, Цанка и Вики обърнаха глезени, но важното е, че момичетата осъзнаха, че този отбор може да бъде победен и то по един лесен начин“ – сподели треньорката на габровските момичета Веселина Златева. „През първата част пропуснахме няколко чисти положения и е нормално да има някакъв спад в тонуса след това. После допуснахме няколко елементарни топки и попаднахме в редовните пет минути на отчаянието. След това обаче нещата си дойдоха на закономерните места. Не мога да пропусна и доброто включване на Петя Панчева, която само с името си сякаш затваря вратата. За нашия отбор този изразителен успех е много важен психологически, защото твърдя, че единственото, което нямат моите момичета, е самочувствие. Те са много добре подготвени, добри състезателки и тренират ежедневно, а малко отбори правят това в България. Вярвам, че този мач ще им се отрази доста позитивно“, допълни Златева.

„Бъки” вече води в класирането с 2 точки аванс пред „Свиленград­-ПУ“ и с 4 повече от шампиона „Етър 64“. До края на календарната година отборът ще изиграе още един мач. Това е двубоят от първия кръг на втория полусезон срещу „Ники спорт“ - Сливница. Срещата е на 11­ декември, неделя, отново в зала „Орловец“.

Ангажираност към българското председателство на ЕС демонстрираха експертите от област Габрово