14 534 посетители преминаха през Етнографски музей “Етър” в дните на панаирното изложение от 3 до 6 септември. Това е рекорд в историята на Международния панаир на традиционните занаяти, който тази година имаше своето 14-то издание.
Най-много туристи посетиха музея на 4 и 5 септември, съответно 4 794 и 4 025. През първия ден от изложението - 3 септември, са отчетени 3 131 посетители, а в последния - 6 септември 2 584.
На ХІV Международен панаир на традиционните занаяти в ЕМО “Етър” се представиха 120 занаятчии от страната и чужбина. В Майсторската надпревара в занаята “Тъкане на колани “на кори” се включиха 9 участници - 6 българки, холандка, румънка и украинка, а носител на голямата награда „Сребърна хлопка” стана Марияна Георгиева от Пловдив. Призът й дава право на изложба-базар в музея през 2017 г.
Специалната награда на Община Габрово бе присъдена за цялостното представяне на Софка Димитрова от София. През 2014 г. със занаята „Тъкане на колани „на кори” тя влезе в Националната система „Живи човешки съкровища” към Министерството на културата.
Специална награда на ЕМО „Етър” в размер на 400 лв. и грамота получи Анелиз Тейман от Холандия за популяризиране развитието на занаята „Тъкане на колани „на кори” в съвременността.
Румънката Аурелия Касару взе наградата за „Най-млад майстор”, която е осигурена от Андрей Андреев, ножар в ЕМО „Етър”.
Икона, нарисувана от иконописеца Пламен Малинов заминава за Украйна, заедно с носителката на наградата на „Иконописното ателие” в ЕМО „Етър” – Олехандра Пренко.
Останалите участници в „Майсторската надпревара” по време на ХІV Международен панаир на традиционните – Параскева Стоянова от Търговище, Николинка Тодорова от разградското село Гецово, Цветалина Терзиева от Разград и Петранка Божилова от Шумен, получиха грамоти и предметни награда от ЕМО „Етър”.
Музеят даде две свидетелства за направени дарения – на майстор-шекерджията Павлин Колев и на Андрей Андреев, майстор-ножар. Наградата за най-добър изложител по време на ХІV Международен панаир на традиционните занаяти получи Веселин Фесчиев, а за най-добре аранжирана шатра – Иваничка Миланова.
Наградите бяха раздадени на церемония по време на традиционната „Вечер на майстора”.
Изключително привлекателна за публиката бе фолклорната програма, в която участваха състави от цялата страна.