Първи национален панаир на музейната книга се провежда на 10, 11 и 12 юни в Етнографски музей на открито „Етър”. Събитието има за цел да популяризира качествените издания на българските музеи и галерии. Организаторите са убедени, че сборниците с научен характер, които тези институции издават, заслужават да бъдат по-разпознаваеми и продаваеми у нас и в чужбина.
Институтът за приложна музеология, Етнографският музей на открито „Етър”, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и издателство „Фабер” са институциите, които осъществяват Първия национален панаир на музейната книга.
На 10 юни следобед е предвидено провеждането на кръгла маса „Музейната книга в пространството на съвременните културни общувания”, чиито модератор е проф. д-р Николай Ненов.
Доц. д-р Евгения Русинова от Университета по библиотекознание и информационни технологии ще представи своето виждане върху темата „Музейните издания: маркетингови и PR функции”.
Чл.-кор. проф. Васил Николов от НАИМ ще говори за „Музейната археология: научното изследване и неговото публикуване”.
Виждането си върху процесите, които движат „Етнографската тематика в съвременната музейна книжнина” ще представи проф. д-р Николай Ненов от Регионален исторически музей – Русе.
Проф. д.и.н. Вера Бонева от Институт за приложна музеология ще изнесе доклад на тема „Националните музеи в България: академичен профил и книжовно издателска дейност”.
Участниците в кръглата маса ще научат каква е научната продукция и издателската дейност на Регионалния исторически музей в Кюстендил от неговия представител Валентин Дебочички.
„Академично издателство и музей: съдържателно взаимодействие с добра перспектива”, това е темата на доклада на проф. д.п.н. Тодор Галунов от Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий”.
От особено значение за Първия национален панаир на музейната книга е 11 юни.
През целия ден на територията на ЕМО „Етър” ще се осъществява търговска дейност и обмен на музейни книги и сувенири. Предвидено е да се реализират срещи и договаряния между представители на различни издателства и музеи.
В 10:00 часа ще бъде обявено официалното откриване на форума, по време на което ще бъдат прочетени поздравителните адреси от страна на Вежди Рашидов, министър на културата, Таня Христова, кмет на Община Габрово, проф. д-р Христо Бонджолов – ректор на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Борис Хаджийски, директор на РИМ – Пазарджик и председател УС на Сдружение „Български музеи“, доц. д-р Светла Димитрова, директор на ЕМО „Етър“ и Нейко Генчев , управител на Издателство „Фабер“ и съпредседател на Института за приложна музеология.
На 11 юни в ЕМО „Етър” може да се разгледа арт ателие на художници-докторанти по изобразително изкуство във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий".
От 13:00 ч. на откритата сцена в ЕМО „Етър” ще бъде показан спектакъла "Равноденствие", едно представление на артистичен екип към Сдружение „Артпиерия”, Бургас.
През този ден от Панаира предварително обявено жури ще събере данни за осъществената търговската и обменна дейност.
Целта е отличаване на участници в три категории:
- Най-стара музейна книга, продадена/обменена на Панаира
- Най-добре оформена и издадена музейна книга
- Цялостно представяне
През последния ден на Панаира, 12 юни, ще продължи търговската дейност и обмена на музейни книги и сувенири, срещите и договарянията между представителите на издателства и музеи.
Преди закриването на форума ще бъдат представени творбите, създадени в арт ателието, а от 12:00 ч. ще бъде показан спектакъла „Клюки от старо българско село”, който е по мотиви на разкази от Чудомир.
От 12:30 ч. до 13:30 ч. е официалното закриване на Панаира на музейната книга, по време на което ще бъдат обявени резултатите от осъществената търговската и обменна дейност между музеи, галерии и издателства.