1 май

12.00 ч. Великденски концерт на ДФА „Габровче“

АИР „Боженци“

 

2 май

Виртуална изложба, посветена на 140 г. от Априлското въстание в Габрово; 140 г. от смъртта на войводата на Габровското въстание Цанко Дюстабанов и 140 г. от смъртта на председателя на революционния комитет в Габрово Еким Цанков

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

 

3 май

17.30 ч. Представителна изложба на ученици от Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“

Художествена галерия „Христо Цокев”

 

5 май

170 г. от рождението на Хенрих Сенкевич – полски писател

160 г. от рождението на Зигмунд Фройд – австрийски невропатолог и психоаналитик

Витрини в Регионална библиотека „Априлов - Палаузов”

 

6 май

18.00 ч. Концерт на оркестър „Габрово” – народна музика. Хора за хората

площад „Възраждане”

 

6 – 7 май

11.30 ч. Гергьовденски празник възстановки на гергьовденска обредност, фолклорна програма

ЕМО „Етър“

 

7 май

12.00 ч. Пролетен концерт на ДФА „Габровче“

АИР „Боженци“

 

8 май

11.00 ч. „Пинокио”

Държавен куклен театър - Габрово

11.00 ч. Възстановка на обявяване на Априлското въстание в габровския край Организатор – НЧ ”Зора-1872” кв. Нова Махала, участници – НЧ ”Христо Смирненски-1949” кв. Русевци, НЧ ”Априлов - Палаузов-1861”, НЧ ”Бъдеще-1928” кв. Любово, НЧ ”Св. Св. Кирили Методий-1928” кв. Бичкиня, членове на дружество „Традиция“, с участието на оркестър „Габрово“

кв. Нова махала

 

9 май – 30 юни

Изложба „Детство мое” на Регионален исторически музей - Шумен

ЕМО „Етър“

 

1012 май

„Майсторете ръчички” - изработване на плашила в музеен детски кът

ЕМО „Етър“

 

10 май

16.30 ч. Тържествено връчване на удостоверенията „Дарования и постижения”

зала „Възраждане”

18.00 ч. Кастинг за булка на Рачо Ковача

Открита сцена ул. „Радецка”

 

11 май

18.00 ч. Нощ на литературата

Открита сцена ул. „Радецка”

18.30 ч. Концерт на Веселин Маринов

Дом на културата“Емануил Манолов“

 

11 - 17 май

Национална библиотечна седмица

Професионален празник на библиотекарите. Среща на ръководството с комисията по библиотечно-информационно обслужване на гражданите в ОбС – Габрово. Провеждане на анкета „Книгата, която бих прочел отново” сред потребителите на библиотеката

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов”

 

12 май

„Литературни задачи за малки търсачи“ – образователни игри с въпроси за стимулиране на четенето, аналитичното мислене, паметта и въображението с ученици от ОУ „Неофит Рилски“

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” - Детски отдел

19.00 ч. Балканска треска - Концерт на Теодосий Спасов - кавал, Влатко Стефановски – китара и Мирослав Тадич - китара

зала „Възраждане“

 

13 май

„Интересно е да си библиотекар” – деца-доброволци в ролята на помощник-библиотекари

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” - Детски отдел

 

13 май

11.30 ч. Награждаване на отличените в конкурса за плашила

ЕМО „Етър“

 

15 май

11.00 ч. „Глупавият вълк”

Държавен куклен театър – Габрово

11.30 ч. Финал Първи кръг от Балкански шампионат по мотоциклетизъм Ендуро

17.00 ч. Награждаване

пл. „Възраждане“

 

16 май

20.30 ч. Дракони и феи в светлинно карнавално шествие с участници от Oakleaf Creativity (Bremen), Stelzen Art (Hamburg), Mandinga art (Engkand)

площад Възраждане“ – ул. „Радецка“

21.30 ч. Концерт на трио Ивайло Ангелов - виола, Даниела Данис-Христова - цигулка и Стоян Караиванов - баян

площад Възраждане

 

16 – 19 май

ХIX Национален пленер на детската рисунка

ЕМО „Етър”

 

17 май Дeн на Габрово

 

9.30 ч. Молебен за благополучие на Габрово

Храм Успение на Св. Богородица

10.00 ч. Издигане знамето на града

площад Възраждане

16.30 ч. Тържествена сесия на Общински съвет -  Габрово

Художествена галерия „Христо Цокев”

17.30 ч. Откриване на изложбата на габровските художници, посветена на Празника на града

Художествена галерия „Христо Цокев”

18.00 ч. Откриване на Международния фестивал на спектаклите за един актьор BGMOT 2016

„Колекционерката“ – моноспектакъл с Мая Бежанска 

Държавен куклен театър - Габрово

18.00 ч. „Карнавал на сцена“ – фолклорно-хумористичен спектакъл на ДФА „Габровче“ и Младежки театър „Смехоранчета“

площад „Възраждане”

20.00 ч. „Пътят към Афродита“ – моноспектакъл с Бойка Велкова (от програмата на BGMOT)

ДТ „Рачо Стоянов“

20.30 ч. Концерт на оркестър Габрово

площад „Възраждане”

 

18 май

Международен ден на музеите - „Музеи и културни пейзажи”

ЕМО „Етър” - вход свободен

16.00 ч. „Спортни звездички“ - Национална верига масови ученически празници, организиран от ДЗИ

Спортна зала „Орловец“

18.00 ч. „Дневникът на един луд“ – моноспектакъл със Стелиян Радев (от програмата на BGMOT)

Държавен куклен театър – Габрово

18.30 ч. Концерт на Клуб „Звезди в аванс”, ръководители Ваня и Радослав Талеви

площад Възраждане

19.00 ч. Благотворителен концерт на Криско и Лора Караджова (70 години ДЗИ)

площад Възраждане

20.00 ч. „Юбилей“ – моноспектакъл с Мариус Куркински (от програмата на BGMOT)

ДТ „Рачо Стоянов“

20.30 ч. Концерт на рок група Diversity

площад Възраждане

 

19 май

18.00 ч. Концерт на НЧ „Габрово-2002”

площад Възраждане

18.00 ч. „Мадам Мишима“ – моноспектакъл с Михаил Милчев (от програмата на BGMOT)

Държавен куклен театър - Габрово

20.00 ч. „Елада Пиньо и времето“ – моноспектакъл с Габриела Хаджикостова (от програмата на BGMOT)

ДТ „Рачо Стоянов“

20.30 ч. Концерт на рок група SEVI

площад Възраждане

 

20 май

17.30 ч. Представяне на книгата на Христо Стоянов „Ами това е: Носталгии по Габрово“

Хорова зала на НЧ „Априлов – Палаузов“.

18.00 ч. „Едно танго с Маркес“ – моноспектакъл с Мария Сапунджиева

ДТ „Рачо Стоянов“

18.00 ч. Концерт на детски танцов състав „Хорце“

19.00 ч. Концерт на НЧ „Априлов – Палаузов 1861”

20.30 ч. Концерт на Любо Киров

21.30 ч. Концерт на Deep Zone Project

площад Възраждане

 

 

21 май  Карнавал

 

10.00 ч. Национален детски фестивал „Смехоранчета”

зала „Възраждане”

10.30 ч. Весела суматоха – международна програма по проект на Фондация „Изкуство и култура“ – Севлиево с участници от Великобритания, Хърватия, Турция, Италия и България

пред Музей „Дом на хумора и сатирата”

11.00 ч. Откриване на самостоятелна изложба плакат на Лекс Древински (Германия) – лауреат на Наградата на град Габрово „Гаскар“ в XXII МБХСИ – Габрово 2015.

„Нашите гаскари“ -  сборна изложба на лауреатите на Наградата „Гаскар“ през годините

Музей „Дом на хумора и сатирата”

11.30 ч. Национална изложба и карнавал-ревю на котки

Спортна зала „Орловец”

14.00 ч. Биг бенд парад

Открита сцена ул. „Радецка”

14.00 ч. Детски мини карнавал

градинка до МОЛ - Габрово

18.00 КАРНАВАЛНО ШЕСТВИЕ

(начало - бул. „Априлов” (НАГ), пл. „Възраждане”, ул. „Скобелевска”, ул. „Брянска”, край -  новото кръгово кръстовище)

20.30 ч. Концерт на група „Акага“

22.00 ч. Концерт на група „Тангра“

23.15 ч.  3D мапинг светлинно шоу

23.30 ч. DJ парти с The Cube Guys и Lex Empress

площад „Възраждане”

 

Нощ на музеите:

Регионален исторически музей

“Празник на щирника”, съвместно с НЧ „Христо Ботев 1929 г.” – с. Донино

 

Национален музей на образованието:

Изложби: „Ученически хумор” - карикатури на училищна тематика

„Напред! Науката е слънце ...”

„Буквари и училищни пособия от стари времена”

„Фолклорна мозайка” – съвместно с читалища от община Габрово

Прожекция на филми и презентации с образователен и развлекателен характер

Приключение в музея – “Ела, виж и остави”

„На училище в миналото” -  фотосесия във възстановките на музея

 

22 май

9.00 ч. Gabrovo Challenge – екстремно колоездене

Парк Баждар – стълбите на Летния театър

10.00 ч. Биенале на хумористично-сатиричната детска рисунка „Нашият избор: спорт и смях за здраве“

Музей „Дом на хумора и сатирата“

11.00 ч. ІІІ Национален конкурс за хумористични народни песни „Надпейте се, засмейте се”

ЕМО „Етър”

11.00 ч. „Облачна приказка”

Държавен куклен театър - Габрово

13.00 ч. Колоездене – „Янтра – Исполин“

Централна градска част

14.00 ч. Аматьорски турнир по вдигане от лег

17.00 ч. Награждаване на победителите от спортните прояви

18.30 ч. Концерт на ФТА „Сивек“

20.30 ч. Концерт на Рафи

21.30 ч. 3D мапинг шоу

21.40 ч. Рок в нощта – Jeny Jo & Motorace

площад „Възраждане”

24 май

ДЕН НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ И БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА

10.00 ч. Празнично шествие

площад  „Възраждане”

 

25 май

„Децата на Габрово” – изложба на детски творби, съвместно с ЦДГ „Мики Маус” и ЦДГ „Младост”

Дечкова къща

 

26 май

19.00 ч. „Рейс“ - постановка на сатиричен театър София

Дом на културата „Емануил Манолов“

27 май

Концерт „ФТА Сивек на 35 години”

Дом на културата „Емануил Манолов“

29 май

11.00 ч. „Рибарят и златната рибка

Държавен куклен театър – Габрово

 

31 май

Витрина „150 г. от рождението на д-р Кръстьо Кръстев” – български  литературен критик, теоретик, философ, редактор на сп. “Мисъл” (31.5.1866-15.4.1919).

Презентация за Кръга „Мисъл”, четене на творби от Яворов, П. Тодоров, д-р Кръстев и др. с участие на доброволци

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов”

 

Още през май:

 

Изложба „Напред! Науката е слънце ...”

Изложба „Ученически хумор”

Тематичен кът „Буквари и училищни пособия от стари времена”

Национален музей на образованието