Художествена галерия „Христо Цокев“ открива изложба ИКОНИ на 26 април /вторник/ от 17.30 часа. Иконите, представени в експозицията, са от фонда на галерията и представят сцени, свързани с Великденски празници.
Във фонда на галерията се пазят ценни образци на Тревненската иконописна школа. За една голяма част от тях е известно, че са от църкви от града и околните села. През последните години екипът на галерията полага особени грижи за съхраняване и популяризирането на тази позабравена част от фонда. През 2014г. благодарение на проект, спечелен пред Министерство на културата, стана възможно реставрирането на една част от иконите, предимно датирани от края на ХVIII и началото на ХIXвек.
Настоящата изложба проследява сцени от най-светлия християнски празник – Възкресение. Експозицията е своеобразен разказ за библейските събития от Влизането на Исус Христос в Йерусалим. Този ден честваме в неделя преди Великден и познаваме като Връбница /Цветница/. Минаваме през Разпятие Христово, представено от една великолепна икона на тревненския зограф Симеон Коюв /от рода на Папа Витан/, датирана от началото на ХIХ век. Разпятието, освен религиозен смисъл, има и един чисто човешки аспект, който придава дълбоко хуманен и естествен характер на християнската вяра и това е майчина скръб. Сцена на скърбящата Матер божия при вида на разпнатия и син е малко позната, но допълва логически усещането на зрителя.
Силата на вярата е тема, придадена ни чрез разказа за Св. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Тома получил прозвището Неверни, заради неверието в Христовото Възкресение. В първата неделя след Пасха, според разказа на евангелистите, сам Бог се явява пред Тома с думите „Понеже Ме видя, повярва ли? Блажени са тези, които без да видят, са повярвали". Томина неделя, честваме през първата неделя след Великден. Представените четири икони по темата представляват един нагледен пример за развитието на Тревненската иконописна школа, чието развитие най общо се разделя на два периода.
Възнесение Христово, Събора на светите отци и Петдесетница са библейски сюжети вълнували българина през късното Възраждане и съвсем естествено е да намират място и в иконописта. Особен интерес тук представлява иконата „Сошествие на Св. Дух“ на Христо Цокев. Иконата е изписана в изляло академичен стил, характерен за автора и е от 1874г.
Целта на изложбата е да представи ТРЕВНЕНСКАТА ИКОНОПИСНА ШКОЛА, възникнала през XVIII и достигнала разцвет през XIX в, като емблематичен пример за това как е оцеляла българщината.
Изложбата може да бъде видяна в Малка зала на ХГ „Христо Цокев“ от 26 април до края на месец юни.