Приказка за горските обитатели, които могат да се срещнат по нашите географски ширини, ще разказва зоопаркът в Габрово на малките си посетители след своето обновяване. Източници за финансирането на идеята ще се търсят през следващите години. В момента се разработва стратегия за неговото обновяване, управление и развитие. Предвижда се той да бъде обвързан с различни извънкласни дейности, зелени училища и прояви. Животинският му фонд ще бъде попълнен с птици и бозайници, които са подходящи за отглеждане при нашите климатични условия.
Габровският зоопарк е най-малкият в България като площ – само 4.5 декара. Според кадастралната карта на Габрово и нормативно действащите санитарно-хигиенни отстояния, неговото териториално разширение е невъзможно. Въпреки това, Община Габрово и Министерство на околната среда и водите /МОСВ/ са категорични, че той няма да бъде закрит, а точно обратното - ще бъде развит и реконструиран.
Изискванията за площта на обитанията на животните налагат да се разделим с някои от тях, като мечката Маша, дарена ни от Община Разград. Хуманното отношение към вида налага мечката да живее в значително по големина пространство и среда, близка до естествената, което към момента не може да бъде изпълнено. В България няма друго подходящо място, а паркът в Белица не може да поеме повече мечки.
Поради това, след решение на Общински съвет – Габрово от 20 октомври т.г., следващата седмица Маша ще отпътува към Спасителен център за мечки в Германия, препоръчан от МОСВ. Договорът за прехвърлянето й категорично забранява да бъде предлагана на пазарни търгове, магазини за животни, купувана за ловни цели, циркове, поставяна в стресови ситуации или използвана за лабораторни тестове и проучвания. Мечката ще бъде отглеждана в среда, отговаряща на изискванията за биологичния й вид според приложимите европейски критерии и може да бъде премествана само на места, които също ги покриват.
В момента Маша е в добро здраве и очаква новия си дом. Преместването е съобразено с предстоящия й зимен сън.