Реконструкцията на пречиствателната станция за отпадъчни води на Габрово е завършващият елемент от мащабните подобрения по пътя на водата в рамките на проекта за водния цикъл. С ремонта на станцията, на стойност 23 милиона лева, се осигурява нейната бъдеща надеждност, чрез експлоатацията на съвременни съоръжения от ново поколение немска техника за пречистване на отпадъчни води, съобразно най – добрите инженерни практики. 

Изпълнението на обекта включва проектиране, строителство, монтаж на оборудване и обучение на експлоатационния персонал, последван от 12 месеца тестови период за съобщаване и отстраняване на евентуални дефекти в пробната експлоатация.

Станцията е проектирана в съответствие със стандартите за пречистване на отпадъчните води преди изпускането им във водните течения и басейни, заложени в Директивата на Европейския съюз и българското законодателство. Основната цел на реконструкцията е да се обнови изцяло това мащабно съоръжение, въведено в експлоатация преди близо тридесет години, като се модернизират всички процеси по линия на водата и третирането на утайките.

Линията на водата включва изграждане на нови Механично и Биологично стъпало, където строителните работи са вече приключили и в процес на изпитване е монтираното технологично оборудване. Механично стъпало е реконструирано с нова  сграда решетки, пясъкозадържател и радиални първични утаители. В сграда решетки са монтирани груби и фини решетки за задържане на едрите примеси, носени от постъпващите за пречистване отпадъчни води, които се събират в специални контейнери. В новия пясъкозадържател и мазниноуловител се задържат и отстраняват за по-нататъшно третиране пясъкът и мазнините. Новото биологично стъпало е реконструирано и оборудвано със съвременни машини и съоръжения, създаващи възможност за отстраняване, както на органичните вещества, така също и на азота и фосфора до допустимите норми, съгласно европейските директиви и нашите стандарти. По този начин се постига в максимална степен защита на екологичната среда на приемника река Янтра.

В момента се работи по линия на утайките – реконструират се метантанковете, изгражда се нова обслужваща сграда към тях, нова сграда за обезводняване на утайките и резервоари за необработена утайка. В процеса на третиране на утайката в метантанка ще се произвежда газ метан и посредством електрически генератори ще се произвежда ел. енергия, чрез която ще се покриват близо 40 % от енергийните нуждите на станцията, при достигане на максималния й проектен капацитет. В допълнение, обработената и обезводнена утайка ще бъде годна за оползотворяване за целите на наторяване на земи и рекултивация на терени.

Паралелно с технологичните съоръжения се извършва основен ремонт и на лабораторията, административната и стопанската сграда, изпълнява се вертикална планировка чрез дейности по озеленяване и изграждане на вътрешни площадкови пътища и комуникации.

С изпълнението на реконструкцията ще се обезпечи и пълната автоматизация на технологичните процеси, наблюдението и контрола на отделните машини и оборудване. Това ще се осъществява от Централен диспечерски пункт и по този начин ще гарантират лесната и надеждна експлоатация на пречиствателната станция.

През следващите месеци Община Габрово ще продължи да инвестира в един от основните елементи на ВиК системата на града за изпълнение на поетите от държавата ангажименти за екологосъобразно управление на водните ресурси.          

 

„Приеми ме на село” ще набира средства за Градинката с мечето
25 Септември 2014
Кукленият театър представя премиерния си спектакъл „Красавицата и звяра“
25 Септември 2014