Възстановки на Гергьовденска обредност, изложби и концерти е подготвил екипът на АЕК „Етър“ за габровци и гостите на града по случай Гергьовден.
Заповядайте на 6 май в габровския музей на открито, където от 11.00 до 15.00 часа ще може да се докоснете до старите обреди, да се залюлеете на гергьовските люлки, вързани на зелено дърво, да се претеглите на кантарите и да се насладите на богатата фолклорна програма.
Посетителите ще имат възможност да видят как се меси гергьовски хляб в Самарджийската къща и да бъдат на откриването на обекта „Балканджийска мандра“.
Балканските мандри са примитивни двустрешни постройки, разположени по билото на Балкана. Свързани са с лятното пасбищно отглеждане на овцете и доенето на мляко от овчарите. Инвентарът им се състои от бакърени казани, дървени каци, корита, ведрици за доене, гюмове и платнени цедачки. В мандрите млякото се събира и се преработва на сирене, кашкавал, масло и извара. Работят от Гергьовден – 6 май до Илинден – 20 юли, след което се затварят и инвентарът се прибира по селата. Последната действаща мандра се е намирала в местността Узана и е работила до 70-те години на XX в.
В резбарската работилница ще бъде представена изложбата „Обредни хлябове от Габровско”.
Хлябът заема важно място в живота на хората, присъства и в делник, и в празник. Освен храна, той е и символ. Хлябове се приготвят при трудовите обреди и в дните от празничния календар. С хляб започва и свършва земният път на човека. Обредните хлябове имат специфична украса в зависимост от повода, за който се месят.
Екипът на АЕК „Етър“ ще покаже колекцията „Гергьовска обредност” от фонда на музея в изложбената зала до билкарницата.
Гостуващата изложба „Морето и моряшката съдба. Символи на храбростта” на варненския Военноморски музей все още може да бъде видяна в изложбената зала.
Фолклорната програма започва в 11.30 часа пред църквата „Свето Богоявление“. В нея ще участват Фолклорна танцова формация „Боженци”, Фолклорна група при НЧ „Св. Климент Охридски-1899“ в с. Сенник, Фолклорна група „Самодиви” и Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев-1923” в с. Драгановци и Фолклорен ансамбъл „Сивек” при НЧ „Габрово-2002”.