До 95% от отпадъците могат да бъдат повторно използвани

На 21 март в Община Габрово се състоя поредното заседание на Надзорната комисия, сформирана с цел осъществяване на мониторинг по време на изпълнението на проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Габрово”, реализиран по ОП „Околна среда“.

Ръководителят на проекта инж. Милена Гатева представи пред Надзорната комисия напредъка по дейностите в проекта, като основен акцент бе поставен на строителните работи и осъществяваните информационни кампании.

По време на заседанието стана ясно, че до момента напълно завършени са площадката за компостиране и площадката за сепариране на отпадъци. Във връзка с изграждането на сепариращата инсталация тече и обществена поръчка за избор на изпълнител, който ще осигури сортирането на рециклируемата суровина от отпадъците на Габрово и Трявна.

Към настоящия момент на обекта са изградени:

 - експлоатационните и контролни пътища;

 - финализирано е изграждането на довеждащо  водоснабдяване  и  електрозахранване;

 - приключена е грубата работа по административната сграда, гаража и работилница;

 - завършен е напорен резервоар за нуждите;

 - изградена е постоянната ограда на депото.

Най-големият подобект – клетката за депониране вече е изкопана, а дъното е в етап на валиране. Сега предстои поставянето на дренажни слоеве и изолиращ екран, чиято цел е да не пропуска преминаване на опасния инфилтрат в почвата. Инфилтратът ще бъде отвеждан към специален басейн, а оттам към пречиствателна станция. Пречистването на опасните течности, отделени от отпадъците, ще бъде с изключително високо качество и пречистената вода ще е с характеристиките на питейна.

На заседанието присъства и д-р Любка Костова, управител на ХПК „България“ – автори на проекта за регионалното депо. Тя обясни подробно как ще функционира двукомпонентния модел за разделно събиране на отпадъците и какви са неговите предимства. Д-р Костова категорично посочи, че в момента това е най-успешният модел, наложен в Европа, а за България именно в Габрово и Трявна ще се реализира за първи път.

„Когато системата се утвърди, ще имаме до 95% използваемост на сухата фракция. На депото следва да отида не повече от 10% от количеството отпадък, което няма да може да послужи за повторна употреба“, заяви Любка Костова.

Другият основен момент бяха коментарите относно информационната кампания. Във връзка с популяризирането на новата система за разделно събиране, габровци получиха заедно с данъчните си съобщения и едно съобщение, в което могат да се информират за особеностите на новия двукомпонентен модел за събиране на отпадъците.

Освен това предстои провеждане на информационни дни в селата на Габрово и Трявна, където експертите от екипа по проекта ще обяснят на жителите как да си произвеждат сами качествен почвен подобрител от биоразградими отпадъци (компост) и как ще бъде организирано събирането на отпадъците, годни за рециклиране (стъкло, пластмаса, хартия, метал).

Част от публичността по проекта ще бъде и провеждането на кампанията „Заради нашата Земя си струва ...“, която е посветена на Световния ден на Земята на 22 април и Международния ден на книгата, на 23 април. Инициативата ще се проведе в Трявна и ще включва събития с образователен, информационен и състезателен характер. Децата от детските и учебните заведения в Трявна ще се включат в надпревара за изработване на оригинален компостер, а на 23 април 23-та тревненци донесли най-много ненужна хартия ще получат по една нова книга.

За габровци пък предстои интересно събитие, което бе само загатнато, но стана ясно, че неговото промотиране ще започне още през май, а финалът му ще е особено атрактивен и отново ще даде яснота на населението защо трябва да пазим природата от отпадъците и колко ценна суровина са те.

На финала на заседанието инж. Гатева отчете и финансовото състояние на проекта. Тя посочи, че е входирано е искане №6 (с втори сертификат на Изпълнителя на отчитани строителни дейности) за верифициране на средства. Сумите са одобрени и към този момент верифицираните и преведени средства са на стойност 10 591 620 лв. Извършен е последващ контрол по проведените процедури с положителни становища и без налагане на финансови корекции от Оперативна програма „Околна среда“.

Следващата Надзорна комисия предстои да бъде проведена след три месеца.

В Габрово отвори врати първият интерактивен музей на Балканите
22 март 2014
Започва ретроспективна кинопанорама на златните ленти на „Мосфилм”
24 март 2014