На откриването на Дните на японската култура госпожа Мивако Токумицу, културно аташе на Япония в България, поднесе приятна изненада на габровските приятели на страната на изгряващото слънце, като ги приветства на добър български език. Тя сподели, че тук се чувства като у дома си, защото българите й напомнят на японците по усмихнатостта, любезността и гостоприемството си.
От името на Община Габрово заместник-кметът Нела Рачевиц да поздрави гостите в галерия „Христо Цокев“, с което даде и официалния старт на Дните на японската култура. Пред пълната зала „Япония“ госпожа Токумицу изпълни на японски своето любимо хайку, а зрителите усетиха дълбочината на най-кратката стихотворна форма от няколко хайку стиха, поднесени им на български език. От официалната представителката на страната на изгряващото слънце габровци научиха, че ключът, за да станеш столица на културата може би е в това да правиш всичко, за да поддържаш своята културна традиция жива. Именно в това се крие успехът на град Киото, който печели престижната титла - културна столица на Япония.
Момчетата и момчетата от училище от СОУ „Райчо Каролев“ представиха интересно ревю на колекцията спортни облекла „Блясък“, състояща се от ръчно изработени от самите тях модели с традиционната техниката „Батик - Шибори”. Тя се използва при направата на кимона, като задължителният цвят, с който се работи е синьото. Младите дизайнери бяха вложили творчески усет и използваните жълто и охра придаваха свежест на дрехите.
Всъщност присъствието на учениците от VI “a” клас на училище „Райчо Каролев“ съвсем не бе случайно. Изкуствата, традициите и културата на Япония са приоритет в извънкласните им занимания по „Културология”.
Част от инициативите в Дните на японската култура е изложбата, разположена в зала „Япония“ на галерия „Христо Цокев“, която съвместява Кири-е и Оригами. Черно-белите кири-е картини на Рина Пападопулу – Узунова и нейните ученици представят различни аспекти от културата на Япония – като се започне от любовта към цветята и природата, като цяло, панорамните природни и архитектурни пейзажи, през религията и традиционните японски символи, и се стигне дори до японските майко (храмови служителки) и ойран (високо платени гейши).
Цветните Оригами композиции на Лили Николова балансираха сдържаността на кири-е творбите. Изкусно сгънатите цветни хартии оживяха пред погледите на гостите на събитието, деминстрирайки една от максимите на "шинто“ или "пътят на духовете", че всичко в света има душа.