С  покана към цялото семейство за филмовата прожекция на „Наусика от долината на вятъра“ Община Габрово се обръща към всички габровци и гости на града да се запознаят с характерния за японското кино жанр - аниме.

Японските анимации, популярни в цял свят като аниме, се отличават със специфичен стил на рисуване. Първите филми в този жанр са създадени изцяло на ръка, докато в последните години все по-често  се използва компютърна анимация.

„Наусика от долината на вятъра“ е пример за филмите от етапа, в който рисуването на ръка преобладава, а феновете на аниме и манга го определят като задължителен за гледане. Любопитна подробност е, че анимацията е създадена от известното японско анимационно кино студио Гибли, което се специализира в рядката за жанра форма на пълнометражния филм. Режисьор на „лентата“, която габровци ще видят, е Хаяо Миязаки, който през  2002 г. печели Оскар за най-добър анимационен филм  с  „Отнесени от духовете“.

Творбата на Миязаки от 1984 г. пренася своите зрители в един различен свят, свят, в който споменът за старите времена е избледнял, а хората оцеляват трудно. Причината е в постоянно разширяващата се нова екологична система – отровна гора от гъби и плесени, наречена „Заразното море”. Единствените същества, пригодени да живеят в нея, са огромни и опасни насекоми. Оцелелите хора са разделени в няколко държави, като основната власт е съсредоточена в две от тях – Тормекийската империя и Дорокските провинции. Постоянните борби за надмощие помежду им бързо прерастват в открита война. Долината на вятъра е царство, намиращо се в периферията на Заразното море. Като съюзници на Тормекия, те са принудени да изпратят в помощ своя боен изтребител, пилотиран от младата принцеса Наусика. Но освен, че е отличен пилот, Наусика има една необикновена дарба. Тя може да разбира и да общува с всякакви същества, дори със смятаните за враждебни насекоми от Заразното море. Тази нейна дарба ще се окаже решаваща за съдбата на човечеството.

Прожекцията на „Наусика от долината на вятъра“ е в днес, от 16.00 часа в зала „Възраждане“, а входът е свободен.

Програмата за Дните на японската култура в Габрово можете да видите тук.

Японска култура за малки и големи
23 ноември 2013
Мивако Токумицу: Българите и японците много си приличат по характер
23 ноември 2013