„За всички българи Шипка е свято място. То е върховен символ на българската сила и достойнство. Тук ние заставаме смирени и горди. Шипченската епопея зададе онази висока мярка на родолюбие и жертвоготовност, която ще остане завинаги в основата на българския национален дух”. С тези думи президентът Росен Плевнелиев откри вчера националните чествания на връх Шипка по повод 135-годишнината от Шипченската епопея, които се провеждат под негов патронаж.
На тържествената церемония пред Паметника на свободата цветя поднесоха представители на изпълнителната и местните власти, много граждани. Сред официалните гости присъстваха народните представители Галина Банковска и Катя Колева, областният управител Мариян Костадинов, зам.-кметът Климент Кунев, председателят на общинския съвет Николай Сираков, кметовете на Севлиево и Трявна, общински съветници от Габрово и Трявна, областни управители от страната.
В словото си държавният глава отбеляза, че за пръв път тържествата по повод историческата дата са толкова мащабни и благодари за това на инициативния комитет за отбелязване на годишнината от боевете на връх Шипка, на габровския областен управител, както и на кметовете на Габрово и Казанлък. Президентът даде дума, че докато той е на този пост, всяка година, по това време, ще бъде на Шипка, като патрон на честванията.
Росен Плевнелиев награди победителите в надпреварата по скоростно изкачване на стълбите към Паметника на свободата. С много устрем и настроение 65 юноши и девойки от Габрово, Севлиево, Казанлък, Трявна, Троян и Ловеч премериха сили в преодоляване на 890-те стъпала до заветния връх. Президентът записа и личен резултат в изкачването на стълбите от 3 минути и 10 секунди.
Открит урок за героизма на българските и руските войни изнесе пред официалните гости и всички присъстващи на събитието, директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. На церемонията тържествено бе издигнат националният флаг на новоизграден 22-метров пилон, а след близо 35 години, на Паметника на свободата, отново бе запален вечният огън.
По време на посещението си в габровски регион, президентът Плевнелиев посети Соколския манастир където, заедно с членове на Национално дружество „Традиция”, откри паметна плоча, посветена на войводата Капитан дядо Никола. Държавният глава разгледа стаята, където е преместен иконостасът, изработен от Захари Зограф, проведе беседа с отец Димитър и влезе в черквата.
Програмата на националните чествания предвижда:
16 август
17:30 ч. Откриване на изложба „Руско-турската война в творчеството на руските и българските художници” - Художествена галерия - гр. Казанлък
21 август
11:00 ч. Откриване на изложба на тема „Девически манастир „Свето Благовощение" - Габрово по време на руско - турската война, 1877 г.”
Място: гр. Габрово, градинката до ДТ „Рачо Стоянов”
11:00 ч. Откриване на изложба, подготвена от ИМ „Искра”, гр. Казанлък
12:00 ч. Откриване на възстановената експозиция на команден пункт на ген. Столетов и зимна войнишка землянка
13:00 ч. Прожекция на филма „Шипченската епопея” -мултимедийна зала
Място: Паметник на свободата
22 август - 24 август
12:00 ч. - 19:00 ч. Изложение на открито „Оръжието на българската свобода" - централна градска част на гр. Габрово
24 август
В присъствието на вицепрезидента на Република България Маргарита Попова
12:00 - 14:00 ч. Родова среща на наследници на опълченци от окръга
Място: Регионален исторически музей - Габрово
19:00 - 19:30 ч. Изпълнение на церемония-спектакъл „Искри" – Национална гвардейска част
19:30 - 20:00 ч. Концерт на Гвардейски представителен духов оркестър - Национална гвардейска част
20:00 - 20:45 ч. Концерт на Представителен ансамбъл на Въоръжените сили - Национална гвардейска част
21:00 - 21:45 ч. Тържествена вечерна проверка - Национална гвардейска част
Място: Площад „Възраждане”, гр. Габрово
25 август
7:45 - 8:30 ч. Панихида в памет на загиналите в шипченските боеве - Соколски манастир
8:45 - 11:30 ч. Туристически поход
І лъч Соколски манастир - вр. Шипка
ІІ лъч м. Узана - вр. Шипка
10:00 ч. Четвърто мемориално планинско бягане „Шипченска епопея"
Място: Храм-паметник „Рождество Христово", гр. Шипка
12:00 - 13:00 ч. Тържествена част
Място: Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа”
13:00 - 13:30 ч. Възстановка на шипченските боеве от НД „Традиция"
Място: Източно от Паметник на свободата