
Работна група ще разпише правилата за нова национална програма за енергийна ефективност, по която ще се инвестират над 2.2 млрд. лв. до 2030 г.
По информация на Министерство на регионалното развитие и благоустройство Общините, които имат проектна готовност, могат сключват договори за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по Етап 2 на Плана за възстановяване и устойчивост, тъй като програмата не е спряна. Това е обявила Дора Янкова заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството при участието си във форум на тема „Възможности за строителния сектор: финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“. От изказването на зам.-министър Янкова става ясно още, че по Етап 2 на програмата, където собствениците участват с 20% съфинансиране, са одобрени 282 проектни предложения за саниране на блокове в страната. Министерството е възложило на общините до 28 март да потвърдят колко блока желаят да се санират по Етап 2 на програмата.
Към днешна дата е получено потвърждение за над 50 сгради в общините Стара Загора, Златоград, Асеновград, Ардино и Димитровград, както и Габрово.
„Даваме си сметка, че това означава качество на живот за гражданите и икономическа активност за строителните фирми. Повече от 45 000 апартамента е предвидено да получат ресурс и да се промени стандартът на живот на около 100 000 души. Това е огромен ресурс за България, който ще промени облика на градовете и не бива да си позволим да го пропуснем. Призовавам общините да изберат изпълнители и да работят, а не да се отказват от програмата“, е споделила още Янкова. Според нея така ще се спести време за блоковете с проектна готовност, защото програмата е действаща, а няма да се чака до 2030 г.
По информация на МРРБ средствата за втора национална програма за енергийна ефективност са осигурени до 2030 година. В бюджета за тази година са предвидени 50 млн. лв., за догодина средствата възлизат на 200 млн. лв., през 2027 и 2028 г, са планирани по 800 млн. лв., а през 2029 година – 650 млн. лв.
Предстои да се разпише и пътна карта, както и да се сформира експертен съвет към МРРБ с участието на заинтересованите страни, където да се определят ясни правила и визия за бъдещите политики и санирането на жилищата с национално финансиране, европейски средства, финансови инструменти и др.
Снимка: архив Община Габрово