Националният фонд „Култура“ обяви резултатите по програма „Културно наследство“ 2024 г. Те са гласувани от Управителния съвет на НФК на 24 октомври по предложение на експертна комисия от външно наети оценители.
Проектът „Наследството на занаятчията. 15 истории от музей Етър“ е класиран на първо място и ще бъде финансиран с 62 580 лева, от които 45 000 са на Национален фонд култура (НФК), а остатъка е осигурен от съфинансиране.
Експертното заключение на НФК е, че проектното предложение на РЕМО „Етър“ визира цялостна концерпия и реализация за изложба, представяща 15 български занаята, под надслов „Наследството на занаятчията“.
„Създаването на нов културен продукт на базата на нематериалното културно наследство, придружено с иновативен подход са едни от основните приоритети на настоящата програма. Екипът, който е предложен за случване на проекта е безспорно специализиран и доказал своята ефикасност в тази област. Предвижда се изложбата да пътува, като са осигурени четири локации, от които две в България, една в Сърбия и една в Република Хърватска. Оригинална е също идеята изложбата да не бъде статична, а да съдържа интерактивни елементи, както и да включва всеки път на различните локации местни занаяти, предложени от домакините. По този начин, освен да се съизмерят различните занаяти в балканския контекст, се предполага изграждането на международни партньорства и обмяна на знания и експертиза в пресъздаването на културното наследство. Една от най-важните цели на проекта е да запознае широката общественост, и най-вече младите, и да ги посвети в традиционните български занаяти, съхранени в „Етър“.
Финансиране е осигурено и за „Радумко и Гиздана при занаятите в Етъра“ на Сдружение „Непорасналите“. Организацията кандидатства за създаването на 5 куклени филма на територията на Регионален етнографски музей на открито „Етър“ с участието на двама куклени героя Радумко и Гиздана (емблеми на РЕМО „Етър“) за пет обекта на занаятчийското наследство в музея. НФК ще финансира идеята с 9 900.
Българският национален комитет на ИКОМ (Международен съвет на музеите), чиито председател е директора на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова, също кандидатства за финансиране с проектно предложение „Откраднато наследство“ и печели финансиране от Национален фонд култура в размер на 44 939 лева, при общ бюджет 56 339 лева. В проекта са включени истории за движими културни ценности, някои от които не само национално, но и световно културно наследство. Преминали през дълги съдебни дела, присъдени в полза на държавата, те вече са част от фондовете на музеите. В три десетминутни филма археолози, реставратори, етнолози, изкуствоведи ще разказват интересни факти за тяхното спасяване. Това ще разкрие непозната за обществото страна от историята на „историята“ ни.
През тази седмица стана ясно още, че „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“ е кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“. Предложението е обосновано и подадено от музей „Етър“.
Информация: Тихомир Църов, Връзки с обществеността на музей „Етър“