Дискусионният форум „Кметовете говорят“, с фокус „Иновации за устойчива енергия“ продължава и днес в Габрово със споделяне на „Решения за устойчива енергия“ и добри примери, които да бъдат превърнати от натрупани знания в умения за енергийна ефективност.
Днес с приветствие към участниците във форума се включи и депутатът от Европейския парламент Ева Майдел, според която събития като това са изключително нужни имено, за да демонстрират пред националните и европейски институции как и защо местните власти имат толкова важна роля, когато говорим за енергиен преход. „Енергийната ефективност чрез иновации е един от най-бързите пътища за укрепване на енергийната и икономическата сигурност и общините имат ключова роля тя да достигне до всеки един гражданин. Но за да могат да експериментират и въвеждат тези иновации, всяка една община трябва да има своята гъвкавост в бюджета и възможност да привличат достатъчно външно финансиране.“ – подчерта Майдел. Що се отнася до финансирането, евродепутатът сподели, че ЕС и инициативите, които са с подкрепа имат за цел да направят така, че „да осигурят достатъчна гъвкавост, за да можем да се адаптираме към определени характеристики и да можем да приспособим подкрепата на местните и регионалните нужди като се съсредоточим върху по-благоприятна рамка за изпълнение на целите, които си поставяме.“ По време на своето изказване Ева Майдел каза още, че климатичните предизвикателства са, но и ще продължат да бъдат източник на много други предизвикателства, дори кризи. „Това означава, че имаме все по по-голяма нужда от умни, чисти и ресурсно-архетипни технологии. Декарбонизацията на икономиката, я прави много по-сложна, но и в същото време много по-взаимосвързана и следователно много по-специфична за всеки един регион и това е още един пример за важността на общините в този процес.“
В рамките на своето приветствие евродепутатът посочи община Габрово като добър пример за място, в което събитията и политиките за декарбоницията прилягат естествено и убедително и допълни: „Общини като Габрово и други населени места в България са доказали ,че могат да изпълняват качествени проекти и те да имат своята ефективност за гражданите, бизнеса и своето населено място. Това показва, че вече е създаден експертен потенциал и капацитет, нужно оттук напред да има ясна стратегия. За съжаление през последните две години пропуснахме сериозни възможности, които да направят така, че в следващите пет, десет години страната ни да се позиционира като място на нови технологии в сферата на енергийната ефективност, място, където проекти да могат да се случват бързо и ефективно.“ Ева Майдел пожела следващата година форумът да представя успешно стартирали регионални проекти за енергийна ефективност и декарборизация. „Залогът наистина е голям и ако погледнем истински голямата картина говорим за начина, по които нашата - българската икономика ще се развива, а аз вярвам, че всяка инициатива ще бъде полезна и допринесе за това тя да бъде по-устойчива и просперираща.“
Панелната дискусия в днешния втори ден е с участието нa представители на Център за енергийна ефективност ЕнЕфект; Технически университет – Габрово; на Училище за соларни специалисти и НДЕФ.
Участниците във форума - представители на 16 български общини и нидерландския град Харлем, на регионални власти, образователни институции и организации, ангажирани с енергийната ефективност, ще дискутират още успешни практики като:
- Енергийни общности в ползва на местните потребители, Антония Прока (REScoop.eu) и Анна Франсис (Energy Cities)
- Инициативата за енергиен кооператив с общностно финансиране на Община Габрово
- Добри практики от участващи общини
Финалът на събитието е запазен за представяне на проектите-финалисти от конкурса на ЕкоЕнергия за 2022 г. и анонсиране на конкурса за 2023 г.
Събитието може да проследите през следния линк: https://us02web.zoom.us/j/82376647488