В неделния следобед на 22 май приключи петото издание на състезанието по екстремно колоездене Gabrovo Challenge като част от събитийната програма на карнавалната седмица. Габрово стана домакин на втория кръг от българските градски серии за 2016 г.

Участниците в зрелищната надпревара бяха разделени в 6 категории: деца, жени, хардтейл (твърда рамка), мастърс 30+ (ветерани), юноши 15-17 и мъже 18+. Трасето започна от Технически университет - Габрово, а крайната му точка беше на пл. „Чардафон“.

Кметът Таня Христова награди победителите от габровския финален кръг и победителите във всички останали категории без „деца“ в крайното класиране от двата кръга в Габрово и Плевен. Тя отправи приветствие към състезателите и им пожела успехи като напомни, че Габрово е първият град в България, който организира подобен турнир в 2012 г.

В категорията „деца“ Йордан Анчев грабна първото място с постижение от 1 мин. 52 сек. и 29 стотни. Второто място зае Християн Бояджиев с 2 мин. 02  сек. и 71 стотни, а трето – Димитър Мазнейков с 2 мин. 04 сек. и 35 стотни.

При „жените“ първо място спечели Виктория Генова с резултат от 2 мин. 26 сек. и 20 стотни, втора стана Виктория Гончева с 2 мин. 35 сек. и 63 стотни, а Маргарита Христова се класира трета с постижение от 3 мин. 39 сек. и 51 стотни.

В „хардтейл (твърда рамка)“ Васил Денчев от габровския клуб „Ъндъграунд райдърс“ е на първо място с време 1 мин. 53 сек. и 69 стотни. Второ място зае Стефан Павлов с резултат 1 мин. 54 сек. и 39 стотни, а на трето се класира Александър Иванов с постижение от 1 мин. 59 сек. и 07 стотни.

При „мастърс 30+“ първи стана Камен Недков с 1 мин. 56 сек. и 78 стотни, втори е Милан Димов с време 1 мин. 57 сек. и 33 стотни, а трети – Любомир Тодоров с резултат от 1 мин. 57 сек. и 38 стотни.

Калоян Кисьов от габровския клуб „Ъндъграунд райдърс“ е победител в категорията „юноши 15-17“ с постижение от 1 мин. 42 сек. и 61 стотни. Второ място зае Теодор Мавродиев с време 1 мин. 46 сек. и 47 стотни, а трети стана Денислав Ангелов с резултат от 1 мин. 46 сек. 52 стотни.

При „мъже 18+“ първо място грабна Стивиан Гатев с постижение от 1 мин. 39 сек. и 20 стотни. Втори е Росен Ковачев с време 1 мин. 44 сек. и 02 стотни, а трети стана Иван Колев с резултат от 1 мин. 45 сек. и 33 стотни.

Тази година в предварителните квалификации се включиха общо 110 състезатели, трима от тях не стартираха във втория кръг, а 10 участници не се класираха във финалните квалификации. Така до финала бяха допуснати общо 97 екстремни велосипедисти.

В генералното класиране от двата кръга в Плевен и Габрово при жените се повтори класирането от габровския кръг. Победител е Виктория Генова, втора стана Виктория Гончева, а Маргарита Христова се класира трета.

В „хардтейл (твърда рамка)“ се получи разместване в първата тройка. Победител е Стефан Павлов, на второ място е Васил Денчев от габровския клуб „Ъндъграунд райдърс“, а трети отново е Александър Иванов.

При мастърите също се промени класацията в първата тройка. Първи стана Любомир Тодоров, втори е Камен Недков, а трети - Милан Димов.

В категорията „юноши 15-17“ класирането повтори резултатите от габровския кръг. На първо място е Калоян Кисьов от габровския клуб „Ъндъграунд райдърс“, втори - Теодор Мавродиев, а трети е Денислав Ангелов.

При мъжете класирането за първите две места се повтори – победител е Стивиан Гатев, а втори е Росен Ковачев. Трето място в крайното класиране от двата кръга в Плевен и Габрово зае Мартин Ненчев.

Турнирът Gabrovo Challenge се организира съвместно от Община Габрово и СК „Фрий райдърс юнайтед“ и събира фенове на екстремното спускане с планински велосипеди от цялата страна.