От 28 август до 4 септември в АИР „Боженци” ще се проведе VIII Международен пленер по живопис, организиран от Община Габрово със съдействието на Представителството на Съюза на българските художници – Габрово и Художествена галерия “Христо Цокев”. В продължение на седмица художници ще черпят вдъхновение от възрожденския колорит на архитектурно-историческия резерват, а сътвореното ще представят пред публика на 4 септември от 18 ч. в Художествена галерия “Христо Цокев” – Габрово.
Ето и малко повече информация за всеки от тях:
Миню Бонев – комендант на пленера
Роден през 1951 г. в гр. Габрово.
Завършил живопис през 1977 г. във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий” в класа на доцент Янаки Манасиев.
Работи в областта на приложната графика и реклама. Много търговски и фирмени марки в региона са негово дело (около 50).
Участвал е в международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата – Габрово, биеналето за съвременно българско изобразително изкуство "Приятели на морето" - Бургас, биенале на малките форми – Плевен, в много местни и национални изложби. Взел е участие в над 30 международни и местни пленера по живопис.
Носител е на награда за живопис на Община Габрово за 2004 година.
Има 8 самостоятелни изложби.
Григорий Арменович Нигиян
Роден през 1959 г. в Москва.
Завършил Московския архитектурен институт. От 1995 г. е главен художник на Мытищенски район. От 2001 г. е заместник главен архитект, а през 2007 г. става главен архитект на град Мытищи.
Един от създателите на Съюза на художниците на Мытищи. Заслужил архитект на Московска област. Член Съвета на главните архитекти в Русия.
Известен е като художник-пейзажист и портретист. Организатор и активен участник в изложби в Русия и зад граница.
Победител в международния конкурс през 1992 г. за рекламно оформление на автомагистрала Москва-Шереметиево.
Александр Павлович Волков
Руски художник.
Завършил средно художествено училище и Руската академия по живопис, специалност „Пейзажна живопис” под ръководството проф. А.С. Трофимова. Участвал в изписването на централния иконостас на Храм „Христаос Спасител” в Москва.
Член на съюза на художниците в Мытищи, Съюза на Руските художници и на Международната Федерация на художниците.
Александр Павлович е преподавател в Художествено училище „Сергей Андрияки” от основането му през 1999 г. Преподава акварелна живопис, води спецкурсове и ръководи летни пленерни практики. Най-добрите му ученици са стипендианти на Международния благотворителен фонд „Владимир Спиваков”, Руски фонд култура „Млади дарования”. Работите на много от тях са селектирани в учебно-методическия фонд.
През 1999 г. участва в създаването на учебника „Акварелна живопис”.
Има 6 самостоятелни изложби и множество участия в регионални, национални и международни изложби.
Негови творби се съхраняват в Историко-художествения музей на Мытищи, в Музей „Остафьево”, в Долгопруднинската картинна галерия, а така също в частни колекционери в Русия и чужбина.
Цветелина Максимова
Родена през 1966 г. в гр. Враца.
Завършила е НГПИ "Св. Лука" - специалност "Текстил". През 1991 г. се дипломира във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност "Живопис" при проф. Александър Терзиев. Завършила е и курс по иконография в Румъния.
От 2006 г. е преподавател в НГПИ "Тревненска школа". Член е на великотърновската арт-група „Дупини” и на СБХ. Няколко поредни години е организатор на пленера „Графика малък формат” във Велико Търново.
Има множество самостоятелни изложби и участия в общи изложби в България, Португалия, Германия, Аржентина, Сърбия, Украйна, Белгия, Хърватска, Италия, Англия, Чехия, Швейцария.
Носител на национални и международни награди за живопис. През 1999 г. печели първа награда в раздел „Иконопис” на международния конкурс на хилядолетието „2000 years under the Bethlehem Star”, Одеса, Украйна, посветен на кръглата годишнина от рождението на Христос.
Нейни творби са притежание на: Casoria Contemporary Art Museum - Неапол, Италия; ХГ „Борис Денев” - Велико Търново.
Валентина Лапчева
Родена през 1967г. гр. Разград.
През 1986 г. завършва ССХУ "Дечко Узунов", град Казанлък. През 1993 г. се дипломира във ВТУ "Св.Св.Кирил и Методий", специалност "Живопис" при проф.Георги Костов.
Участва в международни, национални и регионални изложби. Член е на Арт-група "Дупини".
Валентин Дончевски
Роден е през 1958 г. в гр. Стара Загора.
Завършил художествена гимназия в Казанлък и „Живопис” във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” през 1983.
От млад проявява интерес към духовните учения на Петър Дънов и Рудолф Щайнер. Съчетава в изкуството си „експресионизъм, сюрреализъм, наивизъм, магически реализъм” – пише за него проф. Станислав Памукчиев. Фантастиката при него се проявява в поставяне на хармония между средновековния мистицизъм и чудото на живота. Създава експресивна, енергична и витална живопис.
През 1984 г. прави първата си самостоятелна изложба живопис в Стара Загора. През 1992 г. е първата му изложба в София, в сградата на СБХ. През 1994 г. е представен от галерия „Сезони” – София. Следват експозиции в Палма де Майорка, Понт Авен, Франция и много други. Участва в много представяния на българското изкуство в чужбина.
Негови творби има в частни колекции в Канада, Испания, Белгия, САЩ, Полша, Чехия, Германия, Австрия, Русия, Гърция, Турция и др.
Носител е на: І награда на Национален конкурс за фантастична рисунка на списание „ФЕП”, София 1989; ІІ награда на Национален младежки конкурс „Южна пролет”, Хасково 1989; ІІІ награда на Международен конкурс за млади живописци в София 1989
Иван Велчев – Йово
Роден през 1949 г. в гр. Плевен.
Завършил Музикалната гимназия в родния си град, а след това училище за художествени занаяти в София.
Работи предимно в сферата на живописта и графиката.
От 1975 г. участва активно в експозиции от национален мащаб. Автор на над 15 самостоятелни изложби. Има участия и в множество представителни изложби на българското изкуство в страната и в Унгария, Словакия, Германия, Швейцария.
Член е на Съюза на българските художници, председател на Дружеството на художниците в Плевен.
Негови творби са собственост на Софийска градска художествена галерия, художествени галерии в страната, частни колекции в Германия, Финландия, Италия, Холандия, Белгия, Унгария, Франция.
Носител на награди от Първо биенале на малките форми, Плевен 2002 и от International Expool, Брауншвайг, Германия 2002.
Тодор Тодоров
Роден през 1954 година в град София.
Завършил специалност "Стенопис" при проф. Никола Гелев във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". От 1985 г. е член на СБХ.
През 2001 година става Директор на Художествена галерия "Илия Петров", гр. Разград.
Реализирал е множество самостоятелни и общи изложби в България, Япония, Белгия, Италия, Северна Ирландия, Турция, Аржентина, Франция, Русия. Участвал е в пленери в страната и чужбина.
Носител на награди: 1982 – Токио, Япония; 1983 – Берингер, Белгия; 1987 – Тренто, Италия; 1989 – София; 2012 – Санкт Петербург, Русия.