От ляво надясно: Кметът Таня Христова и изпълнителният директор на ИПА Павел Иванов при награждаването © ИПА

Първата енергийна общност в България, чийто инициатор е Община Габрово, спечели призовото място в категория „Устойчиво развитие“ на конкурса за добрите практики в държавната администрация за 2024 година.

Годишното издание на надпреварата се организира от Института по публична администрация (ИПА). На официална церемония, която се състоя на 18 декември 2024 г. в Дома на Европа в София, изпълнителният директор на ИПА Павел Иванов връчи наградата на кмета Таня Христова, придружена от директора на дирекция „Административно, правно и информационно обслужване“ (АПИО) Тодор Попов.

Второто място в същата категория зае Столична община с практиката „Компетентности за сребърна икономика“, а третото място бе присъдено на Община Смолян за иновативни дейности по насърчаване на компостирането. Награди бяха раздадени още в направленията „Социална отговорност“, „Управление на хора“ и „Технологични решения и административно обслужване“.

Енергийната общност на Габрово бе създадена в началото на 2024 година с изграждането на ВЕИ инсталация на Регионалното депо за неопасни отпадъци. Пилотният проект цели децентрализирано производство на чиста енергия от възобновяеми източници, генериращи над 119 мегаватчаса годишно. Около 50% от енергията се използва в мястото на нейното производство, а останалата част ще се реализира чрез споразумения за покупка на електроенергия.

От ляво надясно: Кметът Таня Христова, дир.-дирекция АПИО Тодор Попов и изп. директор на ИПА Павел Иванов – момент от награждаването © ИПА

Енергийната общност включва 73 участници – физически и юридически лица, а стойността на инвестицията е малко над 160 000 лева. Концепцията е разработена с подкрепата на Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“ и Агенцията за устойчиво енергийно развитите. Тя е модел за демократично включване на гражданите в енергийния преход, както и за намаляване на зависимостта от конвенционалните енергийни източници.

Конкурсът за добри практики на ИПА дава възможност на институциите от публичния сектор да покажат най-добрите си решения за подобряване качеството на предлаганите услуги. Класирането на кандидатите се извършва от представители на академичните и неправителствените организации, за да се гарантира безпристрастност и обективност. Подадените общо 24 проекта ще бъдат публикувани от ИПА в сборник с добри практики.

От ляво надясно: Павел Иванов, Таня Христова, Тодор Попов, Методийка Тарльовска (ст. юрисконсулт в Столична община) и Борислав Илиев (дир.-дирекция „Дигитализация, иновации и инвестиции“ в Столична община) © ИПА