Конкурс за рисунки под надслов „Дания се обединява в помощ на децата, засегнати от коронавируса“ обяви скандинавският град Вибор, който е член на Мрежата от творчески градове към ЮНЕСКО. Инициативата цели да подпомогне със средства и да донесе положителни емоции на децата по света, засегнати от вируса Ковид-19.
Идеята приканва децата и младежите от творческите градове към ЮНЕСКО да изразят чрез рисунки своите преживявания, мисли, мечти и да „подарят надежда“ на техни връстници по света.
Габрово, който е творчески град на занаятите и народните изкуства, има възможността да се включи с участието на талантливите си млади хора.
Рисунките ще бъдат популяризирани чрез социалните мрежи и включени в специално създаден филм, който ще се разпространи чрез информационните канали на организаторите. Творбите ще участват и в изложба, експонирана в град Вибор.
Темите, върху които може да се твори, са:
- Какво бихте предсказали за бъдещето;
- Личност или супер герой, който се бори с вируса;
- Въздействието на вируса върху децата по света и как да се справим с него;
- Изпращам „надежда“ за едно по-добро бъдеще;
- Нарисувайте щит, който да предпазва от вируса;
- Нарисувайте помощта такава, каквато я виждате….
Произведенията могат да бъдат изпращани до 1 февруари 2021 г. по следните начини (с посочени име, възраст, град и държава):
- в Instagram с #Drawwithdenmark;
- във Facebook с #DrawwithDenmark;
- на електронна поща creativecityviborg@viborg.dk.
За допълнителна информация можете да се обърнете на адрес: creativecity@gabrovo.bg.
Благодарим предварително на всички, които ще проявят интерес към тази интересна инициатива!
През 2017 г. Габрово стана вторият български град след София (град на киното), чийто културен потенциал е оценен много високо от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) в направление занаяти и народни изкуства.
Габрово придоби шанса да реализира инициативи с международно съдържание, които ще подпомогнат културното и икономическото развитие на града, превръщайки го в креативен и устойчив. Това е възможност за стимулиране на обществената активност, младежката заетост, културния туризъм и творческите индустрии. Дейностите са в съответствие с Дневния ред за устойчиво развитие 2030 на Обединените нации и с Новия дневен ред за развитие на градовете.
Мрежата на ЮНЕСКО от творчески градове е създадена през 2004 г. за насърчаване на сътрудничеството между градовете, които са идентифицирали творчеството като стратегически фактор за растеж. С присъединяването на новите членове през 2019 г. тя наброява 246 града от над 80 държави от цял свят. Те ще работят заедно за една обща цел: утвърждаване значимостта на творческите и културните индустрии в плановете за развитие на местно, регионално и международно ниво.