Част от богатата и безценна колекция на Националния музей на образованието „Училищни уреди и апарати” гостува в град Правец, който ще отбележи официално 200-годишно просветно дело на 18 февруари.
Основите на просветното дело в Правец са поставени през 1820 г. от поп Тодор, който превръща дома си в черква и училище. Следващите учители, също свещеници, продължават традицията на частните домашни училища още няколко десетилетия. Това са поп Нино (син на поп Тодор), даскал Вълко, поп Никола, известният съратник на Левски поп Марко Тодоров. Не случайно честването на просветното дело се свързва с 18 февруари, когато е патронният празник на най-старото училище в Правец – ОУ „Васил Левски“.
Изложбата, открита в Историческия музей в Правец, включва 52 уреда и апарата от 70-те години на ХІХ в. до средата на ХХ в. и пет табла от кабинети по физика и химия от същия период.
След Освобождението през 1878 година за нуждите на новооткритите класни, средни, общообразователни и специални училища новата българска държава внася различни учебни уреди и пособия от Европа. От 1884 година започва тяхното организирано доставяне. Това става чрез Министерство на просвещението, което поддържа връзка с водещи производители. През първото десетилетие на ХХ в. учебни пособия се внасят предимно от Германия, Австро-Унгария и Великобритания. Някои уреди се изработват и в България – в технически работилници, във Висшето училище, от учители ентусиасти.
В стремежа си да модернизират образованието, с помощта на родолюбиви българи габровските учители Иван Гюзелев, Райчо Каролев и Петър Генчев успяват да закупят вносни физични уреди за гимназията в Габрово много преди Освобождението. Уредите, опаковани в два сандъка, пристигат от Виена по р. Дунав през 1872 г. През същата година Иван Гюзелев подрежда с тях първия училищен кабинет по физика. 28-годишният учител продължава да събира апарати и през 1896 г. кабинетът има 172 пособия. Някои от тях са са запазени досега.
Сполучливото техническо изпълнение на тези уреди и апарати, издържаният естетически вид и качествена изработка ги правят желани и необходими пособия в учебния процес в миналото.
Днес колекцията от 400 движими културни ценности се съхранява във фонда на НМО, някои от тях са показани в постоянната музейна експозиция, други се включват във временни изложби.
До 5 март жителите на Правец и гостите на тържествата ще могат да се запознаят с атрактивните и впечатляващи музейни експонати - микроскопи, барометри, оптични и електрически уреди, калейдоскоп, спектрометър, земемерни уреди, стереоскоп, везни, часовников механизъм, слънчев часовник, макет на парна машина, водна турбина и други по-сложни апарати.
Официалното откриване на гостуващата изложба „Училищни уреди и апарати“ се състоя на 6 февруари. Експозицията на Националния музей на образованието беше открита от директора на Историческия музей в Правец Таня Борисова в присъствието на много граждани, ученици и учители.