В края на миналата година Управителният съвет на ОФК Янтра 2019 (Габрово) назначи Милен Николов за изпълнителен директор. Задачата пред 31-годишния специалист е да подобри организацията в клуба и изгради неговата стройна и устойчива структура. След малко повече от месец в ръководството на ОФК Янтра 2019 (Габрово) Николов говори за ситуацията в лидера в Северозападната Трета лига и визията за развитието на клуба, който чества своя вековен юбилей миналата година.
- Г-н Николов, добре дошли в Габрово. Вече малко повече от месец сте на длъжността изпълнителен директор на ОФК Янтра 2019. Успяхте ли да се запознаете детайлно със ситуацията в клуба?
- Не е тайна, че и преди да дойда тук, имах поглед върху нещата в Трета лига. Наясно съм, че идвам във футболен град, където очакванията са големи. Янтра е клуб с история и традиции в българския футбол и е нормално както моите, така и очакванията на хората в града да са големи. Трябва обаче на всички да бъде ясно, че за да се случат нещата, които имаме като идеи, е нужно търпение, време и най-вече подкрепа. Знам, че това са тривиални неща, които хората не за пръв път чуват, но наистина е така. Няма как за кратко време да се променят толкова много и все сериозни неща.
- Какво ви накара да приемете тази позиция?
- През последните повече от три години имах възможността да работя в клуб от Първа професионална лига – Витоша (Бистрица), където смятам, че не само натрупах безценен опит, но и в чисто организационен аспект сътворихме много хубави неща, които имаха изключително положителен ефект върху първия отбор и школата. От една страна, натрупаният опит и знанията, а от друга, поканата и доверието, демонстрирано от кмета на град Габрово г-жа Таня Христова. Аз съм млад и амбициозен човек, който има желание да се развива, така че моите виждания съвпаднаха с тези на г-жа Христова. Надявам се, че заедно ще успеем да променим и подобрим ситуацията в ОФК Янтра. Ще си позволя да се повторя, но Габрово е град с традиции във футбола и има потенциал, който е жалко да не бъде използван.
- За да се развие този потенциал обаче, са нужни действия. Какви конкретно ще бъдат вашите първи стъпки?
- Първите стъпки бяха направени още в средата на декември, веднага след Управителния съвет, на който бях избран за изпълнителен директор. За да имаме успех, е нужно да има комнуникация между всички нас – ръководители, треньори, футболисти и родители. Неслучайно направихме среща с всички родители, защото техните деца са кръвоносната система на този клуб, те са неговото бъдеще. Ние трябва да сме наясно какви са проблемите, с които се сблъскват и те, и техните деца, и да се опитаме да решим възможно най-много от тях. Проведохме разговори и с треньорите в школата, за да чуем тяхното мнение и видим от какво се нуждаят. Имах срещи с треньорите на първия отбор и футболистите. Основният приоритет, който заложихме пред всички, е закупуването на нова екипировка. За да вървим нагоре, за да се развиваме, за да имат самочувствие и деца, и треньори, и футболисти, че са част от сериозен и амбициозен клуб, е нужно да изградим клубна идентичност. Тя обаче ще дойде, когато от най-малкия до най-големия футболист са облечени по един и същ начин и всички знаят, че принадлежат към клуб с история, който се грижи за тях. След това ще се опитаме да осигурим допълнителен брой тренировъчни пособия и топки, да се фокусираме върху подобряването на тренировъчния процес, повишаването квалификацията на треньорите, обучения и пр. Всичко това може и ще се случи, но няма как да стане от днес за утре.
-Няма как да не сте чули за една от големите болки на футболните хора в града – Габрово губи много кадри, които си тръгват в търсене на по-добро място за развитие. Какви действия ще предприемете, за да ги задържите?
- Да, това е едно от първите неща, които ми направиха впечатление при разговорите с родителите. Този факт е още по-неприятен, като се има предвид, че Габрово е показал нееднократно през годините, че може да изкарва футболисти не само на национално, но и на международно ниво. Дори и в момента три местни момчета се подвизават на най-високо ниво у нас – Мартин Райнов и Станислав Иванов в Левски и Християн Василев, с когото сме работили три години във Витоша (Бистрица). Би било чудесно, ако тази тенденция – да има момчета от Габрово в Първа лига и националния отбор, не само се запази, но и се засили, обаче не с деца, избягали от Габрово, а развили се и излезли от школата на Янтра. Като оставим настрана всичко онова, което изброих – екипировка, обучения, нови тренировъчни пособия и топки, голямата ни цел е да изградим още едно тренировъчно игрище. На всички ни е ясно, че няма как с 4-5 тренировки седмично по един час, при това в повечето случаи на половин терен, нито да задържим децата, нито пък да ги превърнем в качествени футболисти. Тук искам да добавя, че наред с качествените футболисти, ние искаме да изградим и стойностни личности. В тази връзка ще подготвим и морален кодекс, правила за поведение на треньори, деца и родители. Последните много добре виждат каква е ситуацията в момента и тъй като желаят най-доброто за своите деца, търсят всякакви варианти. Напълно разбираеми са действията им от тяхна гледна точка. Ние ще се опитаме, помагайки на децата, да помогнем и на тях, защото пътуването до друг град означава загуба на време, финанси, нерви. Ние трябва да направим така, че те да бъдат щастливи тук, да дават парите си за Янтра и града. Предоставим ли им тази възможност, съм сигурен, че ще откликнат на драго сърце, тъй като на тях надали им е приятно, от една страна, да пътуват постоянно до Плевен, Велико Търново, Стара Загора или София, а от друга, да са далеч от децата си. Базата е важна, но без качествен тренировъчен процес, а аз бих го нарекъл дори и обучителен, няма как да има развитие. Затова сме заявили пред родителите желанието си да поканим и водещи специалисти от страната и чужбина, наши близки и познати, които се занимават с футбол, за да се запознаят с работата на децата и техните треньори и с процесите в клуба, като след това споделят своите впечатления и дадат своите препоръки. Периодично ще бъде викан и специалист, който ще има функцията на методист и директор на ДЮШ, а когато имаме и финансовите възможности, ще назначим човек на този толкова важен пост.
- Това ли ще бъде основното, върху което ще се фокусирате?
- Габрово, а и други големи областни центрове, които днес не се намират в най-цветущото си положение, винаги са разчитали основно на местни играчи. Ядрото на отбора трябва да бъде от юноши на клуба, които, заедно с няколко добри външни играчи, да повишат класата на отбора. Целта на Янтра трябва да бъде предоставяне на добри условия за тренировка и развитие на местни кадри, които да влизат в мъжкия футбол, а след това да търсят развитие в по-големи отбори и на по-голяма сцена. Няма как да очакваме да станем шампиони на България или пък да участваме в европейските клубни турнири. Трябва много точно и ясно да определим приоритетите си и да изградим програмата, по която да ги следваме и реализираме.
- И днес доста момчета от представителния отбор са продукт на школата. Като стана дума за мъжете, феновете в града са в приповдигнато настроение, тъй като тимът е първи с 4 точки преднина пред втория Севлиево. Можем ли да мечтаем за завръщане в професионалния футбол?
- Наясно съм, че след толкова дълги години далеч от професионалния футбол, Янтра и Габрово имат възможността да се завърнат там, където им е мястото. Конкретна цел пред футболистите не е поставяна нито лятото, нито сега. Всичко до момента е постигнато благодарение на техните чисто човешки и футболни качества. Ние можем само да адмирираме свършеното от тях и треньорския екип в лицето на наставника Николай Василев и помощника му Искрен Писаров. В момента Янтра не може да се сравнява като условия и бюджет с други водещи клубове в Трета лига. Момчетата трябва да играят преди всичко за себе си и за удоволствието, което изпитват. Убеден съм, че ако спечелим групата, всеки един от тях ще изпита невероятно чувство на гордост и удовлетворение от факта, че е част от състава, върнал Янтра в професионалния футбол след толкова дълго прекъсване. Без значение какво ще се случи в края на сезона обаче, най-важното е напролет клубът и всеки един, който е част от него, да загърби проблемите и личните си интереси в името на доброто бъдеще на Янтра.
- За финал какво бихте казали на привържениците на футбола в града, които доста изтърпяха в последните години?
- Бих ги призовал единствено за вяра и подкрепа. Хората са свикнали да слушат напразни обещания и да бъдат разочаровани, затова аз нищо няма да им обещавам, като ще ги помоля единствено за време и търпение, за да можем да ги изненадаме. Мисля, че постепенно в следващите месеци ще се случват неща, които да дават признаци за оптимизъм относно бъдещето на клуба. За да се случи това обаче, всички ние, ръководство, треньори, футболисти, деца, фенове, родители, имаме нужда от подкрепа и позитивно отношение. Вярвам, че с много „трудъ и постоянство“ можем да постигнем хубави неща.