Състезателите на местния клуб „Узана“ обраха отличията на държавното първенство по колоориентиране за 2019-та. Шампионатът в дисциплините спринт, дълга дистанция и щафети се проведе в околностите на родното място на легендарния Матей Преображенски-Миткалото - Ново село, на 20 км западно от Велико Търново.  316 състезатели от 56 отбора участваха в надпреварите, организирани от СКО „Трапезица 1954“,  БФО, Община Велико Търново и Кметство Ново село.

В спринта габровските ориентировачи завоюваха 9 отличия. Добромир Добрев грабна среброто в елитната група на Мъже-21, като изостана само със 7 секунди от световния шампион по ски ориентиране Станимир Беломъжев (Хемус, Троян) по дистанцията от 5.3 километра с 13 контролни точки. Вицешампион в спринта е и Косара Ботева в елита при дамите (Ж21). С 51 секунди по-бърза от нея по 3.8 километровото трасе (9 КТ) беше Велина Вълова (Браун тим, Велико Търново), а третото място зае друга състезателка на КСО „Узана“ – Силвия Шандуркова. Шампиони станаха Йордан Тихомиров (М14) и Цвета Комитска (Ж16), сребърни  отличия завоюваха Михаил Михайлов (М20) и Юлия Христова (Ж60), а с бронз се окичиха Петър Кръстев (М14) и Миглена Гатева (Ж40).

В дългата дистанция представянето на габровските състезатели беше още по-впечатляващо – 6 първи, 3 втори и 4 трети места. Дамите на „Узана“ окупираха изцяло почетната стълбичка при Жени-21. Шампионка стана Христина Козарева, изминала 8.8 километровото трасе с 10 контроли за 57:12 минути. Както и в спринта, на второ и трето място завършиха Косара Ботева и Силвия Шандуркова. Златни медалисти от дългата дистанция станаха още София Генева (Ж12), Борис Карабойков (М14), Симона Виденова (Ж16), Димана Маринова (Ж20) и Юлия Христова (Ж60). Валентин Саратлиев (М20) и Миглена Гатева (Ж40) заеха втори места, а трети - Теодосий Гатев (М16), Ева Симеонова (Ж18) и Михаил Михайлов (М20).

В щафетната надпревара триумфът на КСО „Узана“ беше пълен и десет отбора на клуба влязоха в призовите тройки. Безапелационен шампион с аванс от над 11 минути стана тимът при Жени-21 в състав Силвия Шандуркова, Христина Козарева и Косара Ботева. Златни медали завоюваха също щафетите при Мъже-14 (Петър Кръстев, Йордан Тихомиров, Борис Карабойков), Жени-18 (Цвета Комитска, Виктория Стефанова, Ева Симеонова) и Мъже-45 (Христо Караиванов, Стоян Дачев, Елеонора Николова).

Юношите на „Янтра-Исполин“ с 15 медала и второ място отборно в шампионата на писта