Изложбата проследява развитието на фотографското изкуство в град Шумен от края на XIX до средата на ХХ в.

През 1850 г. неизвестен пътуващ фотограф прави в Шумен първата българска снимка, запечатала образа на първия български оркестър.

Градът е един от първите, излъчващ свои фотографи - Христо Златаров, Бохос Бояджиян, Франц Бауер, Самуел Гелч, Врам Маркарян и др. Снимки, отразяващи миналото на Шумен и лицата на града оставят и Марко Марков, Анастас П. Белковски, фотоателиетата Левски, Светлина, Лукс, Луна и др.

В изложбата са представени материали свързани с фотографското дело в град Шумен, като изключителна заслуга за неговото развитие има известната шуменска фамилия Маркарян. Основател е Врам Маркарян, който през 1896 г. започва да се занимава като самостоятелен фотограф. Неговите синове са продължители на фотографския занаят. Арам Маркарян е първият фотограф, който прави снимка върху порцеланова подложка. С изключителна известност не само в България, но и в много държави, се ползва Марк Маркарян. Негови изложби се експонират в Австрия, Виетнам, Армения, Унгария, бившият СССР и други държави. Голяма част от фотографското наследство на фамилията днес се съхранява във фонда на РИМ Шумен.

Изложбата показва копирни апарати с пламък, магнезиеви светкавици, печатна машина с воден знак на фотографската фирма, рол преси, различни фотоапарати, майсторски свидетелства и др.

Включени са и материали, събрани по време на организираната от Шуменския музей дарителска акция ”Последователи на първите светлописци”.

Изложбата може да бъде разгледана в Националния музей на образованието до края на месец септември.

 

Кметът на Габрово пита „Топлофикация“ относно мотивите за двойно поскъпване на услугата
3 юли 2019
Сребро и бронз за СК „Надежда“ от първата Световна купа по киокушин за юноши и девойки на KWU
3 юли 2019