52-ма колоездачи взеха участие в състезанието по планинско колоездене XCO Uzana 2019. Надпреварата беше част от българските серии по крос кънтри олимпик (ХСО) за 2019-та, но като пилотно издание не носеше точки за ранглистата. Организатори на проявата бяха UzanaRuns, Клуб за планинарство и екстремни спортове „Хемус Адвенчър“ и Колоездачен клуб „Underground Riders“. Те бяха подготвили атрактивно състезателно трасе с дължина от 5750 метра и положителна денивелация от 175 метра, по което участниците правиха  определен брой обиколки, според тяхната възрастова група и категория.

При младежите доминираха състезателите на габровския „Янтра-Исполин“, подготвени от треньорите Даниел Петров и Светослав Чанлиев. Мартин Христов беше най-бърз сред участниците от възрастовата група до 16 години, които правиха две обиколки. Пет минути след него завърши съотборникът му Марин Колев, а тройката допълни Ростислав Костадинов от „Велораптор“. Във възрастовата група от 16 до 19 години габровските колоездачи бяха без конкуренция. Мартин Маринов и Гавраил Стефанов завъртяха трите тура за 1:06:02 часа и пресякоха заедно финала на първа и втора позиция. Третото място зае Валентин Стефанов, следван от Тихомир Стоянов.

Още една победа на КК „Янтра – Исполин“ донесе Димитър Михайлов, който спечели надпреварата в групата Мъже елит - мастърс. Като цяло той беше и най-бързият от всички участници, като завъртя четирите предвидени обиколки за 01:17:13 часа. Людмил Лозов (BTRevolution) и Борис Кашеров (Велораптор) заеха другите две призови места.

Организаторите също имаха свои представители на почетната стълбичка. Калин Митев от клуб „Underground Riders“ се пребори за третото място в групата Мъже-елит с време 01:38:36 часа. Първи и втори там станаха Петър Дачев (01:20:08) и Максим Георгиев (BTRevolution, 01:32:25). Двама представители на „UzanaRuns“ пък се качиха на стълбичката за награждаване в групата Мъже-хоби. Иван Александров завъртя най-бързо трите обиколки (01:16:34 часа), а Добромир Добрев завърши трети (01:22:43). Между двамата се вклини Борислав Кирев (01:18:45).

При дамите на три обиколки най-бърза беше Надежда Дързева (01:27:45), следвана на близо 9 минути от Мария Боянова (Велоклуб Мамут) и на 12 от Мариана Пенева. При Жени-хоби (2 обиколки) тройката оформиха Иглика Атанасова, Камелия Каменова и Цветелина Бенева.

Призьорите получиха уникални ръчно изработени медали. Те бяха връчени от кмета на община Габрово Таня Христова.