Най-новата изложба в Дома на хумора и сатирата е посветена на музиката. И докато градът ни е домакин на 42-я Международен фестивал на камерната музика, изправени сред графичното многообразие в зала 7, си спомняме съкровените думи на Франц Шуберт: „Който обича музиката, никога не може да бъде напълно нещастен”.

Как са се докоснали до темата тези 21 български артисти, участници в експозицията: Недялко Абаджиев, Николай Майсторов, Марияна Калъчева, Кирил Христов, Кръстю Тодоров, Зафир Йончев, Емил Богомилов, Десислав Гечев, Досю Столаров, Греди Асса, Георги Трифонов, Веселин Дамянов, Борислав Стоев, Али Алджабари, Атанас Василев, Петър Рашков, Петьо Маринов, Пламен Пенов, Румен Рашев, Цочо Пеев, Марио Иванов и какво ни доверяват, а може би изпяват-изсвирват със своите 33 творби?

Мислите и вълненията, които са ги изпълвали, са предадени чрез колоритните им персонажи, най-често, разбира се – музиканти, клоуни, певци... Одушевено е присъствието и на музикалните инструменти и пред очите ни магията на музиката слива в едно човек и инструмент. Сюжетите са ту с фолклорен привкус (Пламен Пенов. „Вечерен пасторал”; Кирил Христов. „Кукери”), ту се разгръщат на цирковата арена („Цирк” и „Композиция” на Кирил Христов), ту ни поглъщат бурните ритми на дискотеките (Недялко Абаджиев. „Диско”,) а няколкото „Серенади” (Кръстю Тодоров) ни настройват романтично-очаквателно. Други графични листове ни пренасят в древността (Марияна Калъчева. „Островът на Сафо”), поднасят ни библейски (Николай Масторов) и митични фабули (Десислав Гечев. „Съзидателната разходка на Европа из Русе”). Ще се любуваме и на финия артистизъм, с който са създадени екслибрисите на Веселин Дамянов.

В изложбата „присъства” и обичаният от няколко поколения габровски композитор, музикант, педагог и зевзек Александър Керков, артистично видян от нашия съгражданин Досю Столаров. И с още един габровец ще се срещнем – това е Петьо Маринов, чието ранно творчество е създадено в Габрово. В избраната колекция е включен неговият „Музикален диалог II”.

Изложбата „Графика по ноти” носи много настроение, чувственост и дори човек без особено въображение може да долови леки или по-бурни музикални фрази. Разбирам Платон и споделям мисълта му: „Музиката дава душа на вселената, криле на ума, полет на въображението и живот на всичко”.


Изложбата в зала 7, посветена на музиката, може да бъде разгледана до 7 октомври 2018 г.

 

 

 

 

 

Пламен Станчев е новият началник на Общинския инспекторат в Габрово
12 Септември 2018
Готов е теренът с изкуствена трева в спортен комплекс „Христо Ботев“
14 Септември 2018