На 30 ноември и 1 декември 2017 г. в РБ „Априлов – Палаузов“ работиха д-р инж. Искра Цветанска – главен експерт в Университета по библиотекознание и информационни технологии и експертен консултант във фирма „Хрикат – съхранение и опазване на културно наследство“, както и Христо Златанов – управител на фирмата. Те бяха поканени от ръководството на габровската библиотека да направят експертна оценка на състоянието на редките и ценни издания, притежавани от библиотеката и да дадат своите препоръки за по-нататъшно дългосрочно съхранение.
Съвременният екологичен метод „Аноксия“ е предназначен за превенция, дезинфекция и дългосрочно съхранение на обекти на книжовното културно-историческо наследство. Методът се състои в процес на отстраняване на кислорода в затворено пространство чрез изолиране на книгите в балон, изграден от специален найлон с висока степен на непропускливост на кислород. Въздухът в балона е заместен от инертен газ (азот, аргон или въглероден двуокис). В тази среда книгите остават 21 дни. Превантивната аноксия задържа деградационните (химични и биологични) процеси в хартията. След 21 дни книгите ще бъдат обезпрашени и готови за съхранение. Този процес не предизвиква вторични ефекти и не представлява риск за здравето на работещите и потребителите.
Ценните ръкописи ще бъдат поставени в т.нар „Капсула на времето“ - аноксична капсула за дългосрочно съхранение, в която съдържанието на кислород е само 0,3% и ръкописите ще бъдат изолирани от влиянието на околната среда. В тази затворена капсула се поставят кислородни абсорбери и индикатор, който показва съдържанието на кислород. Чрез този метод се прекратява окисляването, биологичната и микробиологична деградация на документите, поставени в капсулата. Тъй като материалът на капсулата е прозрачен, ръкописите могат да бъдат показвани във витрини и изложби.
Целият фонд от старопечатни книги на български и чужди езици, притежаван от библиотеката ще бъде подложен на този иновативен метод за съхраняване и опазване на книжовното културно-историческо наследство. Най-ценните ръкописи вече са положени в аноксични капсули на времето.
Габровската библиотека е втората в страната регионална библиотека, която прилага този метод за съвременно екологично опазване, дезинфекция и дългосрочно съхранение на своите ценни фондове.