1 октомври

11.00 ч. „Хензел и Гретел“

Държавен куклен театър – Габрово

 

1 октомври – 31 октомври

Изложба „Детинска мъдрост”

Тематичен кът „170 години от рождението на Никола Живков”

Национален музей на образованието

 

2 октомври

Витрина с публикации, посветени на Васил Евстатиев Априлов (21.07.1789 г., Габрово - 2.10.1847 г., Галац) – търговец, книжовник, публицист, фолклорист и първи български нумизмат, основател на първото новобългарско светско училище

Регионална библиотека «Априлов – Палаузов », централното фоайе

10.45 ч. Панихида по повод 170 години от смъртта на Васил Априлов. Поднасяне на цветя.

Двора на Национална Априловска гимназия

11.00 ч. Възпоменателно тържество, посветено на 120 години от пренасянето на тленните останки на благодетеля Васил Априлов – организатори: Национален музей на образованието и Национална Априловска гимназия

Актова зала на Национална Априловска гимназия

Фотодокументална изложба „Спомен за Благодетеля”

Национален музей на образованието

Тематични витрини „Заветът на Априлов”

Национален музей на образованието

Филм за Васил Априлов „Ние живеем за нашите потомци”

Национален музей на образованието - Кинозала

Националният музей на образованието в Габрово обявява 2 октомври с вход свободен за посетители!

 

4 октомври

19.30 ч. „Споменът за утре” - спектакъл на Нешка Робева

Дом на културата "Емануил Манолов"

 

5 октомври

15.30 ч. „Шипченската епопея през погледа на участника в Българското опълчение Стефан Кисов“  – гостуваща изложба на НПМ „Шипка-Бузлуджа“, посветена на 140-та годишнина от Шипченската епопея

Регионален исторически музей

18.00 ч. Карикатурен десант:

- 42. Национална изложба на карикатурата – гостува секция „Карикатура“ на СБХ                                     

- „100 години от Октомврийската революция“ –  изложба на клуб „Архигум“ (Украйна)

- „Тръмп – 9 месеца по-късно“ – тематична изложба на световни имена в карикатурата, представени от Дарил Кейгъл (САЩ)

- Самостоятелна изложба редакционна карикатура на Дарил Кейгъл (САЩ)

- „Метафори и пропаганда. Вестник „Папагал“ в периода 1939–1953 г.“ – визуално изследване на Антон Стайков

- „Стършел“ и приятели“ – историята на вестника и неговите автори

- „С (без) думи“ – самостоятелна изложба на Маргарита Янчева 

Музей „Дом на хумора и сатирата“

19.00 ч. „Операцията“ от Иво Сиромахов - спектакъл с участието на Мариан Бачев, Орлин Гранов, Тони Минасян, Миглена Стоева

Дом на културата „Емануил Манолов“

 

5 – 6 октомври

IV Национална научна конференция "Старопланинският регион в историята на българските земи", организирана от РИМ–Габрово, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”

Регионален исторически музей

 

8 октомври

11.00 ч. „Котаракът в чизми“

Държавен куклен театър – Габрово

 

9 октомври

19.00 ч. „Двама на люлката“ - постановка на ДТ „Рачо Стоянов“

Камерна зала на Дом на културата „Емануил Манолов“

 

10 октомври

17.30 ч. Изложба „Икони“ -  по случай Празника на духовната закрилница на Габрово Св. Петка (от фонда на ХГ „Христо Цокев“ и от Майсторската надпревара - Иконопис от Международен панаир на традиционните занаяти „Етър“ 2017

Художествена галерия  „Христо Цокев”

18.00 ч. Прожекция на студентски филми – благотворителна кампания, организирана от Сдружение „Свободата на бъдещото изкуство“

Зала „Възраждане“

 

11 октомври

17.00 ч. Откриване на изложба „Св. Петка” по случай духовния празник на гр. Габрово, съвместно с детска школа „Енкаустика“ и Школа за приложни забавления

Дечкова къща

19.00 ч. Концерт на Поли Паскова

Дом на културата Емануил Манолов

20.00 ч. Шоу спектакъл - 20 години „Тутурутка“

Спортна зала „Орловец“

 

12 октомври

17.30 ч. „Плаващите кейове през обектива на...” – фотографска изложба

ул. Аврам Гачев" (крайречната алея)

19.00 ч. „Безумна нощ“ – постановка на ДТ „Иван Димов“ – Хасково, с участието на Валентин Танев, Красимир Ранков, Стефка Янорова и др.

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

 

13 октомври

18.00 ч. „Цветовете на боклука“ - премиера

Държавен куклен театър – Габрово

19.00 ч. „Класика и Джаз– концерт на Матия Дзапа - виолончело – Швейцария и Ивайло Ковачев – пиано. В програмата: Йохан Себастиан Бах, Фредерик Шопен, Антонин Дворжак, Джако Пасториус, Иво Ковачев, Роджерс, Пат Матини, 

Художествена галерия  „Христо Цокев”

 

14 октомври

11.00 ч. Петковденско сгледно хоро и Селски МОЛ с участието на Оркестър „Габрово“ и читалищата в община Габрово

пред Дечковата къща

20.00 ч. 3D мапинг (при подходящо време)

Интерактивен музей на индустрията

 

14 – 15 октомври 

XV МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ „ПРАЗНИК НА ДУХОВНАТА МУЗИКА”

14 октомври

18.30 ч. Концерт „Православни песнопения ”

Храм „Света Троица”

15 октомври

18.30 ч. Концерт „Тебе поем, Господи”

Художествена галерия  „Христо Цокев”

 

15 октомври

11.00 ч. „Кой е по-хитър“

Държавен куклен театър – Габрово

 

16 октомври

17.00 ч. Концерт на оркестър „Габрово“ – филмова музика

Открита сцена ул. „Радецка“

19.00 ч. „Двама на люлката“ - постановка на ДТ „Рачо Стоянов“

Камерна зала на Дом на културата „Емануил Манолов“

 

17 октомври

19.30 ч. „Добре дошли в България" – пърформанс-четене, представено от Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни“

Музей „Дом на хумора и сатирата“

 

18 24 октомври

МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА КОМЕДИЙНИЯ ФИЛМ „СМЕШЕН ФИЛМ ФЕСТ” 8

Зала „Възраждане”

www.filmfest.gabrovo.bg

Програма:

18 октомври, сряда

18.00 ч. Стар мърморко – Финландия (Световен екран) - Вход свободен

20.00 ч. Официално откриване

Сега или никога – Испания (Конкурс)

 

19 октомври, четвъртък

18.00 ч. Омъжих се за тъпак – Аржентина (Конкурс)

20.00 ч. Планетата на необвързаните - Полша (Конкурс)

 

20 октомври, петък

17.00 ч. Представяне на книгата „Гранични отклонения“, автор - Иван Марков   

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”

18.00 ч. Светлините на селото – Русия (Конкурс)

20.00 ч. Кралицата на Испания - Испания (Конкурс)        

 

21 октомври, събота

11.00 ч.  Щъркелчето Ричард - Германия, Белгия, Люксембург, Норвегия. Пълнометражен анимационен филм за деца

Вечер на българското кино

16.30 ч. Ром Кихот - документален филм. Вход свободен

18.00 ч. Лили Рибката (Конкурс).  Филм за семейна аудитория

20.00 ч. Маймуна

 

22 октомври, неделя

11.00 ч. Фантастичното приключение до Оз – Русия. Пълнометражен анимационен филм за деца

18.00 ч. Сент Амур – Франция, Белгия (Конкурс)

20.00 ч. Тели и Толи – Русия, Канада, Грузия, Гърция (Конкурс)

 

23 октомври, понеделник

18.00 ч. Коледна нощ в Барселона – Испания (Конкурс)

20.00 ч. Човек на име Уве – Швеция (Конкурс)

 

24 октомври, вторник

18.00 ч. С Трабант до последен дъх – Чехия (Световен екран) 

20.00 ч. Закриване на фестивала    

Суинг – Унгария (Световен екран)

 

22 октомври

11.00 ч. „Най-новите дрехи на царя“

Държавен куклен театър – Габрово

 

24 октомври

17.30 ч. Представяне на книгата „Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност” на проф. Вили Лилков и Христо Христов, съвместно с РИМ-Габрово и РБ „Априлов-Палаузов“ 

Регионален исторически музей

 

25 октомври

19.00 ч. „Рогоносци” - гостува Драматичен театър -  Ловеч

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

 

26 октомври

Димитровден – откриване на изложба "Разрушение и съзидание",  посветена на архитектурно-строителното дело на майстор Никола Фичев

ЕМО “Етър” - Вход свободен

 

27 октомври

18.00 ч. Откриване на изложбите:

„КРИСТО И ЖАН-КЛОД. ПРОЕКТИ“ – изложба на постери и видеоматериали от знакови проекти

„РОДЕН В ГАБРОВО“ – изложба, посветена на живота на Христо Явашев и семейството му в Габрово

Музей „Дом на хумора и сатирата“

 

29 октомври

11.00 ч. „Цветовете на боклука“

Държавен куклен театър – Габрово

 

30 октомври

11.20 ч. Откриване на изложба „Отдаденост”, посветена на Пенка Касабова – първият дипломиран предучилищен педагог в България, новатор в създаването на детски градини.

Национален музей на образованието

11.45 ч. Тържествено връчване на наградите от Първия национален ученически конкурс „Времена и будители”

Актова зала на Национална Априловска гимназия

 

31 октомври

10.30 ч. Представяне на книгата на краеведа Ангел ИЛИЕВ Ангелов „Страници из миналото на Габрово“ по повод 90-годишнината му

Национална Априловска гимназия, Актова зала

13.00 ч. „Народни будители през Възраждането” – литературен урок и презентация

Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“, Детски отдел

Изложба „Ръкописи и книжовна традиция“, посветена на 1 ноември и 225 години от написването на „История во кратце“ на йеросхимонах Спиридон“

Регионален исторически музей

19.00 ч. "Виенска кръв" - оперета от Йохан Щраус-син, постановка на  Държавна опера - Бургас

Дом на културата „Емануил Манолов“

 

Още през октомври:

 

Регионален исторически музей

Ателие за приложна работа – „Есен“

Игра-пъзел „Открий съкровището”

Културна ценност за месец октомври – Търговска реклама на фабрика „Иван Калпазанов“, по повод 135 години от основаването й

Витрина на РИМ-Габрово в МОЛ-Габрово – 135 години от основаването на „Иван Калпазанов“

 

Регионална библиотека Априлов - Палаузов

Витрини:

3 октомври - 170 г. от смъртта на ФЕЛИКС МЕНДЕЛСОН – БАРТОЛДИ (3.02.1809 - 4.11.1847) – немски композитор. Представяне на web-страницата

6 октомври - „Из интересните читателски търсения“- Писмени библиографски справки в отдел „Краезнание“

8 октомври - 125 г. от рождението на МАРИНА ЦВЕТАЕВА (8.10.1892 – 31.08.1941) – руска поетеса и писателка. Виртуална изложба-презентация с участие на доброволци - в сайта на библиотеката

9 октомври - 125 г. от рождението на Иво Андрич (9.10.1892 – 13.03.1975) – писател от бивша Югославия

16 октомври - 115 г. от рождението на Фани Попова-Мутафова (16.10.1902 – 09.07.1977) – българска писателка, преводачка

19 октомври - 30 години от смъртта на Жаклин дю Прѐ - английска виолончелистка, призната за един от най-великите изпълнители на този инструмент. ( 26 януари 1945 -  19 октомври 1987) - Виртуална витрина

23 октомври - 75 г. от рождението на Майкъл Крайтън (23.10.1942 – 4.11.2008) – американски писател, сценарист и режисьор

 

Национален музей на образованието

1 - 10 октомври

Изложба „Нестор Марков - будителят”