32 екипа и 123-ма участници в страната решаваха предизвикателствата за градовете си в приключенски формат от 10 до 14 юни 2016г. 18 идеи от страната стигнаха до финала на първата фаза в Предизвикателството за социална промяна 2016.
Екипи с участници на възраст от 16 до 63 години, от Бургас, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Пловдив и София, от четири етноса, с различно образование и социален статус, представиха социално иновативни и социално-предприемачески идеи за подобряване на средата в градовете им.
На 14 юни всеки един от шестте града, които по тяхна инициатива се включиха в Предизвикателството за социална промяна 2016, приюти вдъхновяващо представяне на идеите, решаващи местни проблеми. Екипите стигнаха до решения с помощта на ментори от Фабрика за идеи и съвременни методи за генериране на иновативни и реализуеми решения като дизайн-мислене, изготвяне на карта на общностни ресурси, системно мислене, теренни проучвания и други.
Устройство, превеждащо административни документи от и на брайловата азбука, за да улесни незрящите граждани при ползването на услуги в общинските служби; мобилно приложение, което позволява гражданите във Враца да избират и проследяват в какво се влагат парите им от местни глоби и данъци; аудио - ръководство за бежанци на 4 езика в София; комиски в трамвая, разказващи за историята на кварталите, през които минава, събрани от младежи; седмица без домашни в училище, а спестеното време да се вложи в доброволчески иницативи и много други; изложби и интерактивни акции в градския транспорт, които да го превърнат в активен носител на културно съдържание до крайните квартали – в Пловдив и София, и много други идеи, които предстои да се реализират.
Тази година в инициативата се включиха служители от общинските и областни администрации, предприемачи, ученици, както и младежи от Столипиново, които проучваха, дефинираха и търсеха разрешение на проблема с липса на пространство за младежки активности в квартала. В предизвикателството се включи и общността на младежите с увреден слух в Пловдив.
За последните две години гражданите, участвали в разрешаването на проблеми от градовете, се превърнаха в „инвеститори“ за социална промяна и станаха над 400, а проблемите, намерили решение – над 50.
Следващо общонационално публично представяне на идеите и екипите в техния финален вид, ще се случи през ноември на международния форум за социална промяна чрез емпатия, организиран от Фабрика за идеи – EMPATHEAST. След финалната селекция, идеите стават част от Банката за идеи на Предизвикателството за социална промяна, която е винаги отворена за подкрепа - финансова, доброволческа, експертна и материална.
Партньори на Предизвикателството по градове бяха местни активни организации:
- Сдружение „Мечти и отбори България“, Габрово;
- Читалище „Огнище“, Челопек/Враца
- Младежки дом, Враца
- Сдружение „Хамалогика“, Бургас
- Лабиринт, Пловдив
- Горнооряховски младежки парламент, Горна Оряховица
Повече за Предизвикателството - http://ideasfactorybg.org/social-innovation-challenge/
Повече за Фабрика за идеи - http://ideasfactorybg.org/ifactory/