379 мъже и 330 жени в община Габрово носят името Йордан и Йорданка. Освен тях днес празнуват Данчо, Дана, Боян, Богдан, Богдана, Йона, Йото, Боньо и Бонка.
Свети Йоан е наричан още Предтеча или Кръстител, защото кръщава Исус Христос във водите на река Йордан. Образът му винаги е свързан с този на Божия син. С освещаването на водата на Йордановден, наричан още Водици, Водокръщи, се слага край на започналите на Коледа „мръсни дни”. Според народните представи, през тези дни бродят зли същества и могат да навредят на хората. Трапезата за празника е постна. Това е и третата кадена вечер.
В народните представи точно в полунощ срещу празника небето се отваря, водата спира и се кръщава. Точно в този момент тя има много голяма сила срещу болести, лошотии и демонични сили. Затова, който успее да грабне от нея в мига, когато е спряла ще грабне шепа жълтици. Тази вода е много важна за момите, които още не са се омъжили. Те вярват, че ако се напръскат с нея, ергените ще ги залюбят и ще се омъжат през следващата година.
Рано сутринта всеки член на семейството става рано и се измива с богоявленска вода за здраве и защита от зли сили. Стопанката трябва да изхвърли всичката стара вода от съдовете и да я замени с прясна и осветена.
Ритуалът, изпълняван на Богоявление, ще бъде пресъздаден в Етнографски музей на открито „Етър” на 6 януари от 11:30 часа пред Гачевската къща. Преди това, от 10:30 часа, в църквата „Свето Богоявление” ще бъде отслужена Света литургия, след която започва литийното шествие. В 12:00 часа на посетителите и екипа на ЕМО „Етър” ще бъде раздаден курбан за здраве. На Богоявление църквата в музея отбелязва храмовия си празник.
Риуталното хвърляне на кръста в р. Янтра ще бъде в 12 часа, а преди него на площад "Първи май" ще бъде отслужен водосвет.