Регионално състезание за участие в програма „Евроскола“ се проведе в Габрово на 19 ноември 2016 г., като победители в него станаха общо седем ученически отбора от града домакин, Трявна, Горна Оряховица, Свищов и Велико Търново. Най-добре представилите се в рамките на събитието, организирано от Информационното бюро на Европейския парламент в България, ще участват в програма „Евроскола“ на ЕП, превръщайки се в членове на единствената пряко избрана европейска институция за ден в началото на 2017 година.
В състезанието участваха общо 11 отбора от областите Велико Търново, Габрово и Ловеч. Член на журито бе евродепутатът Андрей Новаков (ЕНП), който нееднократно сподели, че е впечатлен от знанията и високото ниво на подготовка на учениците. Ето и имената на седемте училища победители, които ще заминат за Страсбург в началото на 2017 година:
- Професионална гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон“, Велико Търново;
- Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“, Габрово;
- СУ „Петко Р. Славейков“, Трявна;
- Частна профилирана гимназия „Американски колеж – Аркус“, Велико Търново;
- СУ „Георги Измирлиев“, Горна Оряховица;
- СУ „Николай Катранов“, Свищов;
- Профилирана езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, Велико Търново.
Състезателният ден
Любезен домакин на състезанието в Габрово бе Художествената галерия „Христо Цокев“, която предостави отлични условия за провеждане на надпреварата в помещенията си, а успоредно с това даде шанс на участниците да се насладят на интересни експозиции в паузите. Състезанието бе подкрепено и от община Габрово, като символичен старт на деня даде г-жа Нела Рачевиц, заместник-кмет по култура. Тя пожела успех на младите състезатели, напомни им да бъдат активни и ги покани да посетят единствения по рода си Интерактивен музей на индустрията в Габрово.
Отборите участници по традиция бяха съставени от 5-ма ученици и ръководени от един учител. Преподавателите нямаха право да участват в самото състезание и да се намесват в представянето на учениците си. Представянето на всеки отбор беше оценявано от жури в състав: Теодор Стойчев, ръководител на Информационното бюро на ЕП, Андрей Новаков, член на ЕП (ЕНП), Ирена Бойновска, национален координатор на екипа на евродепутата Ева Паунова (ЕНП) и Бойко Благоев, ръководител на отдел „Комуникации“ в Представителството на Европейската комисия в България.
След края на състезанието стана ясно, че губещи на практика няма, тъй като отборите, които не успяха да спечелят квота за Страсбург, бяха поканени да посетят Дома на Европа в София по случай честванията на Деня на Европа през 2017 г. за сметка на Информационното бюро на ЕП. Членовете на журито бяха впечатлени от високото ниво на подготовка на учениците и им пожелаха още по-големи успехи в бъдеще. Евродепутатът Андрей Новаков подкани всички в залата да се възползват активно от множеството възможности за образование и реализация, които Европейският съюз и неговите институции предлагат, и подчерта, че младите българи са тези, които ще направят България едно по-приветливо място за живот в близкото бъдеще.
Програма „Евроскола“
Програма „Евроскола“ има за цел да насърчава най-младите европейци да опознаят Европейския парламент, да се включат чрез симулирани заседания в работата му и дори да гласуват неговите резолюции. Чрез нея ученици от училища във всички страни членки на ЕС прекарват един ден в Европейския парламент в Страсбург, където участват в симулация на неговата работа, разискват и разиграват гласуване по въпроси от интерес за Европейския съюз в рамките на „Младежкия европейски парламент“.
По време на своя парламентарен ден в Страсбург, около 500 европейски ученици участват в „заседания на комисиите“ и в пленарни заседания, разискват и гласуват резолюции, като разискванията се водят основно на френски и английски език. От мига, в който пристигнат в ЕП в Страсбург, учениците престават да представляват своето училище и стават част от многоезични работни групи, сблъскват се с многообразието на различните национални и лингвистични особености в ЕС. Чрез необикновения урок на този ден се подкрепя европейското гражданско образование и, с дължимото уважение към културните и езиковите различия между държавите членки, се допринася за развитието на европейско съзнание.
Снимка: www.europarl.bg